Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kulturní centrum Montforthaus
Kultur Kongress Zentrum Montforthaus

Autor: Hascher Jehle Architektur | Rainer Hascher, Sebastian Jehle, Thomas Kramps
Spoluautor: mitiska wäger architekten | Markus Mitiska, Markus Wäger
Spolupráce: Gorch Müllauer, Frank Jödicke
Adresa: Montfortplatz 1, Feldkirch, Rakousko | mapa
Web: www.montforthausfeldkirch.com
Investor: Město Feldkirch
Náklady: 44 000 000 Euro Projekt: 2010-14
Realizace: 2012-15 Soutěž: 2008
Užitná plocha: 10840 m² Zastavěná plocha: 2552 m²
Plocha pozemku: 11689 m² Obestavěný prostor: 60557 m³

Tam, kde se střetá Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Rakousko, leží Feldkirch. S novým Montforthaus získalo město víceúčelový kulturní dům pro pořádání veřejných shromáždění, bálů, koncertů a divadlo s letní terasou ne střeše. Berlínští architekti Hascher Jehle záměrně proti sobě postavili tradiční materiál jurského vápence, který posloužil jako obklad zakřiveného tvaru moderní budovy. Vznikl tak svébytný objekt, který se obezřetně proplétá středověkou strukturou. Solitérní budova bez jasně definované čelní nebo zadní strany disponuje průběžnou fasádou.
Při vstupu návštěvníky uvítá zasklené čtyřpodlažní atrium vysoké 15 metrů s volně utvářenými ochozy. Působivé skulpturální schodiště vede spirálovitě k horním sálům. Na ploše 12700 m² vznikl malý zlatý sál, bronzově zbarvený víceúčelový sál, seminární část a hlavní velký sál. Posledně zmiňovaný sál může hostit až 3000 osob a má vnitřní obklad z hrušňového dřeva. Velké prosklené plochy ve svisle členěné kamenné fasádě vedou dialog mezi vnitřkem a vnějškem: velký sál je z náměstí jasně patrný, zatímco uvnitř se městské panorama proměňuje v působivou kulisu. K obkladu fasády bylo zapotřebí přes 2150 m² jurského kamene, přičemž některé z nich dosahují délky až dva metry. Rozehrané spáry proměňují plochu fasády ve zvlněný závěs.
Po důkladných průzkumech město Feldkrich dospělo k tomu, že rekonstrukce původního objektu Monfrothaus ze 70. let minulého století není možná, a tak se rozhodlo postavit na stejném místě nový koncertní a kongresový dům. Při vyzvané soutěži pro evropské ateliéry nejvíce přesvědčil návrh Hascher Jehle a Mitiska Wäger s jejich citlivým ztvárněním zasazeným do historického prostředí. Montforthaus nikde nevyčnívá. Podařilo se vyřešit stísněnou situaci v okolí Ziegelhofgasse a Entenbachgasse a zároveň byl ponechán dostatečný prostor před sedm metrů vysokou památkově chráněnou městskou hradbou. Vzniklo také nové příčné propojení z okouzlující uličky vedoucí do starého města, směrem nádvoří gymnázia vzniklo víceúčelové náměstí a hlavní vstup se obrací směrem do zeleně v Rösslepark.
Měkce plynoucí skulptura nabízí ze všech svých stran působivé pohledy. Na historické město se napojuje obíhající foyer, které ústí do hlavního sálu. Vertikální stupňování objektu bere zřetel na výšku říms okolním budov: příjezd nákladních automobilů k zásobování jeviště se odehrává z nižší úrovně gymnaziálního dvora. Celý objekt je završen střešní terasou s pohostinstvím. Svisle členěná kamenná fasáda ze světlého jurského vápence rovněž přispívá ke zdrženlivému vzhledu budovy. Celkem bylo použito 880 vápencových desek širokých 30 cm.
Velkoryse prosklený hlavní vstup vede přímo do foyer s výškou přes všechna podlaží. Souvislé prostorové kontinuum s galeriemi, víceúčelovými prostory a rozmanitým průhledy je přístupné po plasticky ztvárněném schodišti. Vířivý pohyb je ztvárněný bílou vápennou hlazenou omítkou (omyvatelný nátěr z hašeného vápna, olivového oleje a mýdla), bíle lazurovaného dřevěného zábradlí a světelných pásů z LED diod. Podlahu tvoří bezespárové betonové teraco. Všechny stěny jsou bíle natřené pouze s výjimkou velkého sálu, kde je obklad z hrušňového dřeva. Galerie se sousedním malým sálem jsou zlatě zbarvené a víceúčelová hala v přízemí je bronzová. Podlahy ve všech těchto prostorách jsou z bělených dubových vlysů. Hlavní sál má kapacitu pro 3000 diváků při popových koncertech. Pro činohru se počítá s 1100 místy k sezení. Otočné prvky v hledišti sálu i nad jevištěm umožňují proměnlivou akustiku. Stejně tak je přemístitelné pódium i vybavení židlemi. Všechny přístupové cesty probíhají kolem fasády, čímž ukazují navenek čilý život uvnitř a zároveň slouží jako promenády s výhledem na město. Montforthaus je veřejně přístupný v průběhu celého dne, neboť se u hlavního vstupu nachází prodejna lístku a městská informační kancelář. Pod Monforthaus leží vjezd do podzemních garáží a na náměstí kolem vznikly nové ostrůvky zeleně. Monforthaus tak představuje výrazný bod pro další rozvoj vnitřního města Feldkirchu.
Autor: Petr Šmídek, 01.05.16
Návštěvnost: 19371 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.