Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Menza školy řádových sester Františkánek
Mensa der Schulschwestern

Autor: Günther Domenig, Eilfried Huth
Adresa: Georgigasse 84, Eggenberg, Štýrský Hradec, Rakousko | mapa
Web: www.schulschwestern.at
Realizace: 1973-77, 1989

Ve vnitrobloku reálného gymnázia řádů školských sester Františkánského řádu ve čtvrti Eggenberg na západním předměstí Štýrského Hradce vznikl v polovině 70. let minulého století pozoruhodný organický ztvárněný jídelní pavilon podle návrhu dvojice architektů Günthera Domeniga a Eilfrieda Hutha, jejichž tvorba právem patří mezi klíčová díla rakouské architektury 20. století. Tato dvojice architektů již o deset let dříve postavila naproti přes ulici pavilónové objekty pedagogické školy přiléhající k zámeckému parku Eggenberg zařazeného na seznamu památek UNESCO. Zatímco pedagogická akademie místní diecéze je příkladem brutalistní architektury konce 60. let, menza řádových sester z roku 1977 je zhmotněním biomorfních vizí, jimiž ostatní evropská studia v čele s Archigramem pouze provokovala na papíře. Ve Štýrském Hradci se povedlo najít klienta a dovést myšlenku zdánlivě utopické vize do zdárného konce.
Ikonická realizace je umě schovaná, takže kolemjdoucí často ani netuší, jaký poklad školní vnitroblok ukrývá. Po průchodu vrátnicí se před vámi na čtvercovém dvoře zjeví bájný tvor a s dalšími kroky se podobně jako Jonáš ocitáte v břiše betonové velryby ležící uprostřed bujné vegetace. Kromě formy je objekt pozoruhodný také po konstrukční stránce, kdy byla na ocelové sítě nastříkána tenká betonová vrstva. Rozvody světel i vzduchotechniky jsou zabetonovány do konstrukce a vytváří charakteristické žebroví. Finální povrchová úprava z betonu zůstala jak uvnitř tak zvenku. Objekt se tak tvářil celistvě a jako jeden organismus. V roce 1989 však prošla menza kompletní rekonstrukcí, kdy bylo z vnější strany doplněno opláštění z pozinkovaného plechu, který výrazně proměnil barevnost i členění objektu. Původní vzhled hladké kůže vystřídalo plechové brnění.
Autor: Petr Šmídek, 26.11.17
Návštěvnost: 2078 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Krásná věc Tomáš Vích 28.11.17 18:34
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.