Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Zvonička

Autor: Pavel Martinek
Adresa: Libušská, Praha, Česká republika
Investor: WADIA
Náklady: 70 000 000 CZK Projekt: 2001-2002
Realizace: 08/2003-02/2005

Dům se nachází v sevřené proluce tvořené nízkopodlažními objekty a v bezprostřední blízkosti rušné komunikace Libušská. Hlavním požadavkem proto bylo vytvořit v tomto prostředí objekt, který zde urbanisticky a měřítkově „zapadne“ a hlavně naplní požadavek investora na umístění 50-ti bytových jednotek. Původně se na pozemku nacházelo několik drobných objektů a stodola, které se před zahájením stavby musely demolovat. Z tohoto důvodu byla řada navazujících detailů a problematiky vzhledem k okolním objektům neznámá do provedení demoličních prací.
Obec byla v této části poznamenána na dlouhou dobu trvající stavební uzávěrou, což mělo za následek řadu živelných stavebních počin. Pro pozemek bytového domu to znamenalo omezení hlavně ve štítech a slepých zdech sousedních objekt stavěných na hraně pozemku (někde i přes), také odvodnění sousedních střech bylo často do prostoru stavby. Vlivem těchto podmínek jsme urbanisticky obytný soubor rozvrhli podél hranice pozemku, čímž se také vytvořil vnitřní klidový obytný dvůr vůči rušné ulici. Přesto se vzhledem k investičnímu požadavku ukazoval pozemek pro daný stavební program natolik malý, že se muselo hledat řešení ve zmenšení stavebního objemu. Toho se docílilo použitím pavlačové typologie u větší části objektu. Na přílišnou stísněnost pozemku jsme naráželi i v dalších aspektech, jako v osvětlení, požárním řešení, především ale v dopravním napojení.
Architektura objektu musela splnit požadavek UHA na sedlové střechy, a to i přes marné poukazování na měřítkovou problematičnost takového stanoviska. V konečném důsledku bylo vyrovnání se s touto regulací z hlediska designu a měřítka k okolí hlavním motivem práce architekta. Především jsme se soustředili na tvarovou čistotu sedlových střech v detailu a na design industriálních krakorcových konstrukcí pavlačí, balkonů a předsazených schodišť. Během realizace se pak dotvářela architektura různými dřevěnými paravány pro optické odstínění na popud některých sousedů. Objekt se stavěl za omezených finančních prostředků a proto se muselo v designu všech konstrukcí vycházet z levných atypových řešení. Snahou bylo vytvořit objekt, který bude ve svých detilech a materiálech adekvátní svému prostředí.
Během projektobvých a realizačních prací bylo specifikem, vedle již zmíněných obtíží s předem neodhadnutelnými vyzbami na okolní objekty, také konstrukční problémy plynoucí z pavlačové typologie. Šlo především o dostatečné zateplení instalačních jader, které byly na pavlačích v kontaktu s exterierem a celá řada navazujících detailů spojených s odvodněním a izolacemi pavlačí. Až během realizace byly vzneseny požadavky klientů na úpravy bytů. V kontextu výstavby nízonákladových domů se klientské změny prováděly téměř v neomezeném rozsahu.Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Martin Rosa, 19.12.08
Návštěvnost: 53681 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.