Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Museo de Cantabria

Autor: Mansilla+Tuñón Arquitectos
Adresa: Santander, Španělsko
Web: www.museosdecantabria.com
Projekt: 2005 Realizace: 2005-09
Soutěž: 2002-03 Užitná plocha: 14000 m²Vítězný návrh Emilio Tuñón a Luise M. Mansilla muzea Cantabrie v Santander je umělou krajinou vytvářející rozsáhlé muzeum místních dějin a umění. Santander, ležící uprostřed severního pobřeží Španělska, je charakteristickým hlavním městem regionu. Město se ve snaze přilákat více turistů, kulturní turisticky a kulturní pozornosti pustilo do několika velkých stavebních projektů, včetně vládní budovy od Rafaela Moneo a velkého atletického stadionu od Franco y Palao.
Architekti se inspirovali Cantabrijským pohořím, jedním z nejvýraznějších znaků celého regionu. Hory dodávají muzeu malebné pozadí a návrh Mansilla + Tuñón se svým shlukem rozeklaných betonových obelisků (šachet, komínů) formálně odkazuje na jejich výrazné vrcholky. Přehnaně vytažené obelisky přispívají k původní architektonické představě o falešném zeměpisu, majícího celkový dojem něčeho abstraktního, ale zároveň něčeho nejasného a důvěrně známého. Když člověk se ocitne uvnitř, tak se z obelisků stanou nad hlavou vznášející šachty, které jsou propíchnuté prostřiženými otvory sloužícími jako ohromná střešní okna, nechávající propadat světlo dovnitř hlavního vstupního prostoru. V této dramatické vstupní hale a galeriích, umístěných na stejném poschodí, bude muzeum vystavovat svoje umělecké sbírky. V intimním podzemním podlaží zasunutým pod hlavní galerie budou historické sbírky. Formální shluk objemů této stavby vytváří matrici galerií složených z malých buněk, které mohou být rozděleny nebo ponechány volné podle potřeb. Třebaže vznik muzea je po formální stránce dost nezvyklý, výsledné půdorysy poskytují hezké a tradiční muzeální uspořádání.
Architekti často naplňují svoje stavby metaforickými hodnotami, což je na tomto příkladu obzvlášť patrné. Mansilla + Tuñón opustili typologii tradičních muzeí a svým projektem vytvořili její zcela novou a velmi novátorskou interpretaci. Muzeum Cantabrie chytře prezentuje svoje okolí a současně pozorovateli nabízí neobvyklý zážitek.

Literatura
 

Zdroj: Peter Christensen pro výstavní katalog On site, MoMA 2005, s.42
Vložil: Petr Šmídek, 21.12.06
Návštěvnost: 62696 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.