Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytová vila Mrázovka

Autor: DAM architekti s.r.o. | Richard Doležal, Petr Malinský, Jindřich Ševčík, Marie Procházková, Šárka Dlouhá, Jiří Hejda
Adresa: U Nikolajky, Praha, Česká republika | mapa
Náklady: 40 000 000 CZK Projekt: 2001-02
Realizace: 11.2002 – 12.2003 Užitná plocha: 1750 m²
Zastavěná plocha: 270 m² Obestavěný prostor: 6000 m³

Lokalita
Lokalita pro stavbu se nalézá v blízkosti centra Prahy ve vedlejší, málo frekventované slepé ulici. V okolí převládá bytová výstavba. Zástavba svahů nad Smíchovem se zde směrem vzhůru vylehčuje, mizí bloky, přibývá zeleně. Bloky činžovních domů ve spodní části Smíchova přechází ve viladomy podél ulice U Nikolajky a Na Václavce, v horních partiích kopců pak v rodinné vily. Struktura zástavby na tomto místě je typická pro výstavbu v obytných částech měst z počátku dvacátého století. Jednotlivé činžovní vily jsou od sebe odděleny zahradami.  Tato přirozená struktura zástavby podpořená i původní parcelací se v celé lokalitě dodržovala cca 100 let.

Architektonické řešení
Základní viditelný objem domu je tvořen jednoduchou, mírně vertikální kubickou hmotou, odvozenou z měřítka okolní zástavby. Stejně tak okolní zástavbě odpovídají vzájemné odstupy. Objekt svým jednoduchým tvarem a barevností (lomový kamenný obklad, pohled. beton) nikterak nevybočuje z charakteru okolní lokality, rozhodně však nepopírá dobu svého vzniku.
 Členitost a strukturovanost začíná až ve druhém plánu nepravidelně rozmístěnými francouzskými okny a lodžiemi prosvětlujícími byty do hloubky. Horní patro má část objemu vynechanou ve prospěch terasy u největšího bytu. Použitý materiál fasády (přírodní kámen / beton) umožňuje dlouholetou patinaci bez zvláštní údržby a uplatnění popínavé zeleně. Byl použit lomový kámen domácí produkce - havlovický pískovec s pravidelnou odlučností (kvádříky s lomovým povrchem). Přirozená struktura kamene tak vytváří na jinak ploché fasádě dekorativní strukturu analogickou k secesním dekorům na některých, jinak také tvarově strohých, okolních objektech.
Použitý nosný systém - obvodové nosné železobetonové stěny - umožnil vytvořit stavbu jako exkluzivní "slupku" pro jednotlivé byty se zcela volnou dispozicí dotvářenou podle požadavků klientů. Neměnné byly pouze okenní otvory, rozměry lodžií a instalační jádra. Základní kvalitou domu je jeho poloha, výhledy a vnější vzhled doplněný kvalitními standardy interieru - dřevěné masivní podlahy, dřevěná francouzská okna, bezpečnostní hliníkové rolety integrované do pásů na fasádě.
Novostavba by tak měla pomocí nenásilných, ale moderních výrazových prostředků navázat na charakter okolní kvalitní zástavby a doplnit chybějící místo v jasně definované struktuře.
autorská zpráva
Zdroj: DaM | Pavel Uttendorfský
Vložil: Jan Kratochvíl, 18.12.11
Návštěvnost: 63231 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.