Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
The Hulk
Spalovna Hengelo

Autor: Maurice Nio, Ernst van Rijn
Adresa: Boldershoekweg 51, Hengelo, Nizozemí
Investor: aviTwente bv
Náklady: 270 000 000 Euro Projekt: 1993
Realizace: 1997

Koncepčně budova spalovny v Twente vytváří filtr mezi hrubou krajinou obklopující město Hengelo a supermoderní technologií uvnitř. Vytváří zvláštní druh propojení mezi vnější a vnitřní krajinou, mezi drsným a jemným, mezi minulostí a budoucností odpadu. Objekt si osvojuje rysy hromad odpadu kolem a vlastnosti neviditelného procesu spalování a dekontaminace. Spalovaní a dekontaminace zplodin, dva na sobě funkčně nezávislé procesy, jsou srovnatelné se zažívacím procesem organismů.

Každý rok musí být spáleno a dekontaminováno 230 000 tun odpadu a zplodin. Tato analogie mezi "trávícím procesem" spalovny a trávicím procesem člověka a zvířat nás inspirovala k tomu udělat hmyz; kovového, zeleného brouka hovnivála s mechanickými rysy brouka, který se živí vším tím odpadem okolo a vyměšuje čistý plyn.

Nechali jsme tuto myšlenku, toto téma prostoupit celým projektem. Hlavní budovou i pěti druhotnými objekty okolo - kondensátory chlazené vzduchem, objektem pro úpravu strusky, objektem váhy, administrativní budovou a technologickým objektem s filtry pro dekontaminaci zplodin. Její ozvěna rezonuje v každém detailu v areálu a v každém kousku nábytku osídlujícím budovu jako drobný hmyz.
autorská zprávaObjekt spalovny uprostřed hromad páchnoucího odpadu může být pro někoho odpudivým zadáním, pro někoho výjimečnou příležitostí. Určitě žádný klient v tomto případě nebude požadovat optimisticko-romantický obrázek šťastné rodiny s dětmi dovádějícími v haldách odpadků… Navíc kolikrát máte šanci postavit gigantickou budovu ne pro lidi, ale pro stroje. Budovu s několika halami o rozměrech srovnatelných s prostory středověkých katedrál. Vše podmíněné pouze ergonomii strojů. Tohoto mechanického, metalického brouka v Heneglu ovládá pouhých 7 lidí.
V knížce "Unesen I slipped away" Maurice Nio také uvádí pár faktů o tomto projektu: Projekt trval 5 let; podílelo se na něm přes 3000 lidí; dokumentace obsahovala přes 16 000 výkresů, jež byly konzultovány více než 1,5 milionkrát v 8 světových jazycích. V průběhu bylo podepsáno 120 smluv, z nichž pouze jedna skončila soudním sporem. Koeficient nedorozumění 5% byl v průběhu 75 000x násoben.

Spalovna v Hengelu se nikdy nestane turistickou atrakcí. Duna od Davida Lynche nebyla kasovým trhákem, přesto se najde skupina lidí, kteří ty Geigerovy harvestery prostě milují a pár jedinců, kteří je staví.
Autor: Radek Brunecký, 02.01.07
Návštěvnost: 45462 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
geiger? Milan Suchanek 05.01.07 12:34
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.