Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrální požární stanice Plzeňského kraje

Autor: AVE architekt | Radek Dragoun, Václav Ulč
Adresa: Studentská ul., Krašovská ul., Plzeň, Česká republika
Investor: HZS Plzeňského kraje, Statutární Město Plzeň, Plzeňský kraj
Realizace: 2001 - 30.3.2004

Stavba požární stanice je navržena na Severním předměstí města Plzně, na území vznikající průmyslové zóny. Jedná se o klíčové místo, kde se kříží Karlovarská třída s vnějším městským okruhem. Tento severozápadní okruh propojuje několik obytných čtvrtí a průmyslových částí města. Dosud však není realizován a využití stanice je velmi omezené. Stávající napojení na Karlovarskou třídu je dočasné.
Budova je orientována směrem na jih, k městu, hlavní průčelí budovy směřuje do budoucí křižovatky. Naopak při příjezdu od Karlových Varů divák sleduje "záda" komplexu.
Kompozice a základní členění vychází z kontrastu vertikály a horizontály na pravoúhlé osnově. Dominantou je cvičná věž - charakteristický znak požární stanice. Nízkou horizontální část tvoří garáže a technické zázemí (myčka, dílna, CHTS, sklady apod.). Část třípodlažní slouží pro provoz hasičů - administrativa, řízení, pokoje a učebny. Dalším prvkem se stala hmota tělocvičny s krytou lezeckou stěnou.
Areál doplňují závodní dráhy, hřiště, předpolí výjezdu, parkování, heliport...
Dispozičně i technicky se jedná o velmi složitý komplex, který spojuje prvky průmyslového provozu s ubytováním, školicím centrem a krizovým řízením. Kromě posilovny, sauny a tělocvičny lze využít také speciální podzemní komory protiplynového polygonu pro přípravu hasičů v extrémních podmínkách.
Materiály - vlnitý stříbrný plech, tmavá hliníková okna, zinkované ocelové konstrukce, nerez, tahokov, kuty rošty apod., to vše vychází z materiálů průmyslových (použitých např. na požárních automobilech a výstroji). Cílem je vytvořit komplex s nezakrytou funkcí - transparentní prosklené plochy garáží, zvýrazněná hmota řídícího centra, pásová okna administrativní části a pod. Červené smaltované plechy jako symbol v kontrastu s hrubou škrábanou omítkou.
Konstrukčně je stavba navržena jako monolitický železobetonový skelet s vyzdívkou, pouze tělocvičnu a věž tvoří ocelové rámy. Pro opláštění jsou voleny odlišné materiály pro různé části - Cembrit, plech,čiré kalené sklo, barevné sklo a pod.
Radek Dragoun, 2005

Stavba získala Cenu Hanuše Zápala (cena za architektonické dílo na území města Plzně za období 1990-2005).Stavba
Fasádní desky Cembonit FDA, bílá
Cembrit a.s.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 07.12.06
Návštěvnost: 56857 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Po zásluze Fiala 14.12.06 07:07
kvalita castlefipo_cz 08.01.08 15:12
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.