Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Cordoba Congress Center - soutěžní projekt

Autor: OMA | Ellen van Loon
Adresa: Cordoba, Španělsko
Náklady: 82 000 000 Euro Realizace: 2002
Soutěž: 2001-02 Užitná plocha: 61000 m²

Hlavní výzvou soutěže na nové kongresové centrum do Cordoby bylo začlenit velkou moderní stavbu do historického města chráněného UNESCO. Mezi pěti oslovenými kancelářemi (OMA, Zaha Hadid, Cruz & Ortiz, Rafael Moneo a Toyo Ito) jediný Rem Koolhaas neuposlechl podmínky, umístil svůj projekt na zcela jinou parcelu a zvítězil. Projekty ostatních architektů se také směle potýkaly s problémem, jak zasadit rozsáhlou hmotu do městské struktury, ale na Koolhaasovo silné gesto tentokrát nikdo neměl. V porotě m.j. zasedali Luis Fernandez-Galiano, Vittorio Magnano Lampugnani a Wiel Arets.

V roce 2002 vyhrála OMA soutěž na nové kongresové centrum do španělské Cordoby. Stavba je umístěna na poloostrově Miraflores a přímo přes řeku čelí historickému centru města. OMA si přála vylepšit možnosti původní parcely a navrhla nové a neočekávané místo na poloostrově. Nové Cordoba Congress Center (CCC) plně využívá urbánních kvalit poloostrova Miraflores a rozpíná se na úzkém východozápadním pásu. Plovoucí nosník, centrum funguje jako nárazník mezi Miraflores a plánovaným říčním parkem. Organizuje nyní nesourodé prvky poloostrova Miraflores, řeku a historické centrum (místo světového dědictví UNESCO), do souvislého městského seskupení a rozšiřuje klady staré Cordoby také do zbytku města. Kontinuální otevřená promenáda umístěná uprostřed stavby probíhá na celou její délku - vytváří z kongresového centra lineární platformu s výhledem přes park, řeku Guadalquivir, historické centrum a ještě dál. 360 metrů dlouhá střešní terasa, na níž budou bazén a oblázková zahrada, nabídne impozantní pohled na starou mešitu v centru historického města.
Budova funguje jako naprogramovaný nosník - vyhlouben, aby umístil veřejnou vybavenost; rozšiřující se, aby vtěsnal auditorium; znovu se sbíhající, aby vymezil hotelovou lobby; rozkrojen, aby umožnil pokračovat silnici ze starého města směrem na San Fernando a nakonec převislý konec formálně označuje vstup do kongresového centra. Přemostěním východního a západního břehu poloostrova budova vytvořila cestu posunující návštěvníky dovnitř a ven z historického centra města. Řada ramp, eskalátorů a schodišť provází veřejnost hladce skrz celou budovou, pohlcuje veškeré proudy do sledu kongresových oblastí, konferenčních hal, venkovního auditoria, kavárny, hotelového zařízení a obchodů.
Pro fasádu byly vybrány standardní skleněné panely profilu U (Copilit). Zelené zabarvení panelů a bublinový povrch láme ostré sluneční světlo a poskytuje interiéru ještě víc rozptýlené světelné prostředí.

Program: kongresové centrum - 21187m²; hotel - 18394m²; komerce - 4925m²; promenáda - 6766m²; parking: 9766m².

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 29.11.06
Návštěvnost: 45887 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.