co-evolution - dánský pavilon na 10. bienále v Benátkách

co-evolution - dánský pavilon na 10. bienále v Benátkách
Autor: UiD
Adresa: Giardini di Castello, Benátky, Itálie
Realizace:10.09. - 19.11.2006




Dánská národní expozice nazvaná Co-Evolution, Danish/Chinese collaboration on sustainable urban development in China získala letošního Zlatého lva. Tato severoevropská země s rozlohou asi tak jako jedna průměrně velká čínská megapole se snaží radil Goliášovi, jak mají vypadat nová města. Henrik Valeur, kurátor benátského pavilónu a hlavní mozek kanceláře UiD, do projektu zapojil čínské studenty z Chongqing university, Tongji university v Šanghaji, Tsinghua university v Pekingu, Xi’an university of architecture & technology a také mladé dánské ateliéry Cebra, Cobe, Effekt a Transform. Unikátní společný podnik Číny a Dánska se pokusil ukázat, jak architekti spolu s výzkumníky a projektanty čelí výzvám, které doprovázejí rostoucí čínskou ekonomiku. Čtyři dánští architekti, reprezentující ’mladé nadějné talenty z Dánska’ pracovali na návrzích a hledali odpověď na otázku: ’Jak může Čína dál pokračovat ve svých ambiciózních plánech na zlepšení životních podmínek svého obyvatelstva bez vyčerpání většiny zdrojů potřebných k udržování lepšího života?’

Reakce dalších médií:
„Dánský pavilon byl mým nejoblíbenějším na benátském Bienále. Jeho návrh je estrádní, efektní a zábavný (právě tak jak to mám rád), jeho ústřední téma (Čína a udržitelný rozvoj) je v těchto dnech jistě velmi módní, jejich přístup je však široký a povrchní.“

„Nejlepší na bienále - dánská výstava je jednou z nejúspěšnějších. Spojila jak statistické informace tak i specifické konstrukční návrhy, které přímo reflektují zaznamenané údaje. Jde o společné dílo mladých návrhářských firem z Dánska a studentů z čínských univerzit.“

„Jedním ze světlých bodů byl dánský příspěvek Co-Evolution (předveden také na benátském Bienále), který přetvořil jednoroční výměnný projekt mezi mladými architektonickými firmami v Dánsku a čtyřmi čínskými univerzitami do čtyř projektů metropolí s trvale udržitelným prostředím Šanghaje, Pekingu, Xian a Chongqing.“
0 komentářů
přidat komentář