Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Informační centrum a expozice sakrálního umění brněnské diecéze

Autor: RAW | Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Lenka Brychtová
Adresa: Petrov, Brno, Česká republika
Investor: Biskupství brněnské se sídlem v Brně
Náklady: 15 000 000 CZK Projekt: 2005-06
Realizace: 2006

Petrov je skála, skála nesoucí duchovní srdce města - brněnskou katedrálu. Pokusili jsme se v této skále nalézt a vytvořit prostory zavádějící každého z nás na cestu do vlastního srdce. Prostory pro ztišení, uklidnění a kontemplaci spojenou s životní poutí Krista.
Počátky domu Petrov 1 sahají až do 13. století. Od počátku byl podsklepen ve dvou podlažích a zřejmě byl součástí fortifikačního systému svatopetrského návrší. Součástí byla i hranolovitá schodišťová věž gotického původu, vysunutá z půdorysu východním směrem. K významné přestavbě domu došlo na počátku 17. století. Při přestavbě byl dům rozšířen o druhý trakt a byla do něj začleněna i schodišťová věž s přestavěným a zaklenutým schodištěm. V roce 2006 přistoupilo Biskupství brněnské k přestavbě a rekonstrukci domu pro Informační a kontaktní centrum a expozici sakrálního umění brněnské diecéze.
V přízemí objektu je navržena vstupní hala s proskleným informačním pylonem nesoucím mapu areálu Petrova a barokní sošku andílka zvoucího napřaženou rukou návštěvníky ke vstupu. V hale jsou umístěny dotykové monitory poskytující informace o brněnské diecézi, stavebních památkách diecéze, kostelech v Brně a o areálu Petrova. Po levé straně je umístěno informační centrum a prodejna vstupenek. Objekt je navržen jako kontejner z bambusové dýhy,vestavěný do stávajícího prostoru s barokním andělem nesoucím desky desatera. V místnosti byly dále umístěny rekonstruovaná funkční empírová kamna. Po pravé straně vstupní haly je místnost kontaktního centra. Jedná se o prostor s možností posezení, připojení na internet, půjčování knih, tiskovin, pořádání komorních přednášek a projekci filmů a dokumentů.
Po původních barokních schodech v hranolové gotické věži návštěvníci sestoupí do prostoru expozice Vita Christi. Pro vytvoření pocitu intimnosti jsou místnosti expozice opatřeny gletovanou vápennou omítkou s černošedým pigmentem. Na podlahu obsahující veškeré technické rozvody byly požity dlaždice z černé břidlice. Schody v expozici byly vyrobeny z masivního ocelového plechu.
Jednotícím tématem vystaveného souboru jsou události Kristova života - Vita Christi. Tématická koncepce dovolila pracovat s exponáty způsobem, který připomíná jejich myšlenková východiska a bohatství významů, souvisejících s původním posláním v sakrálním prostoru a v liturgické praxi.Pobídkou k vlastní interpretaci je způsob instalace pomocí soklů z masivního ocelového plechu a doplnění výstavy současnými scénickými objekty, které odkazují nejen ke "skutkové" podstatě, ale také k symbolickému významu evangelních příběhů.Nevelké prostory a členitá půdorysná dispozice vyžadovaly zcela individuální řešení, odlišné od uspořádání většiny klasických výstavních síní a muzeálních expozic. Vznikla však ojedinělá možnost prezentace v historickém prostředí a v nejtěsnějším kontaktu s divákem, možnost setkávání "tváří v tvář".
(Prameny: Pavel Borský - Historické proměny domu Petrov 1, Karel Rechlík - K expozici)

Literatura

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 08.11.06
Návštěvnost: 64600 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.