Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
MetaCity CZ
Expozice České a Slovenské republiky na 10. bienále architektury v Benátkách

Autor: Ivan Kroupa architekti | Ivan Kroupa
Adresa: Giardini di Castello, Benátky, Itálie | mapa
Realizace: 10.09. - 19.11.2006

NG v říjnu 2005 vypsala výběrové řízení na projekt, který bude vystaven v Novotného pavilonu. Vyzvala architekty působící na 11 vysokých školách, na nichž se architektura studuje. Do výběrového řízení přišlo 12 prací ze tří architektonických škol v Česku (FA ČVUT, FA TUL, VŠUP) a dvou na Slovensku (VŠVU a FUTU). Porota nakonec rozhodla, že v Benátkách bude instalován projekt architektonického ateliéru Ivan Kroupa Architekti a Ateliéru Ivana Kroupy na FA ČVUT. Celou tuto snahu okomentoval SuperBlog dvěma větami: „Studentské práce pověšené na lešení. Nejsme si jistí, co to má sdělovat.“Původní téma X. mezinárodní výstavy architektury znělo - MetaCity. Velké město, velkoměsto, do něhož se soustředí stále větší a větší množství lidí a architektura nestačí vytvářet plnohodnotné prostředí všem, všude, vždy. Město, které rychle mění svůj způsob života, své funkce, které se rozpadá se do menších celků, z města se vytváří seskupení částí, jejichž vzájemná závislost se v praktickém životě uvolňuje, a zároveň tyto části tvoří jakousi kontinuální sídelní strukturu, v níž mizí tradiční hranice a proměňují se tradiční vazby.
Česká republika se svými 10 milióny obyvatel je de facto celá jedním velkým MetaCity. S krajinou jako parkem mezi jednotlivými skupinami osídlení, s jedním velkým, mnoha středními a ještě více malými a hodně malými sídly. Kde jedno začíná a kde končí, už není důležité, hranice se stírají, pohyb lidí zrychluje, vzdálenosti zkracují. Téma MetaCity se dotýká celé země, ne jednoho vybraného území. Není to budoucnost, v MetaCity žijeme.
A je nutno se rychle začít ptát, jaká je v tomto městě role architektury, role architekta …
Nejen toho současného, s vyhraněným názorem a svým způsobem již ukotveného někde v různě vzdálené minulosti. Ale jaká je role architekta budoucího, toho, který se teprve formuje, sbírá podněty a v různém stupni spolupracuje a zároveň soupeří, s tím, kdo jej k profesi připravuje.
Ke zpracování tématu, které je vzrušující výzvou a vyžaduje nový pohled na architekturu, se Národní galerie v Praze, která připravuje instalaci v českém a slovenském pavilonu, rozhodla vyzvat poněkud jiný okruh tvůrců, než bylo doposud tradiční. Vyzvala k účasti tvůrce, kteří zároveň bezprostředně vychovávají budoucí architekty. Ze 14 osobností, které tuto výzvu vyslyšely, vybrala pak k prezentaci výstavní projekt Ivana Kroupy.
Architekt a jeho studenti, jeho žáci a jejich společný názor na současné město. Velké město. MetaCity.
Město je pro Ivana Kroupu tématem, kterému se v různých pohledech a v různých úrovních řešení věnuje systematicky. Město a jeho přeměny, konverze, zahušťování v architektuře; město, a jeho jednotlivé městské částí, periferie, městská krajina a expanze města do krajiny. Je nejen tématem jeho vlastní práce, ale stejně tak tématem, kterému se soustavně věnuje se svými studenty na fakultě architektury Technické univerzity v Praze.
Expozice představuje především studentské projekty. V tématech, které zahrnují nejrozmanitější pohledy na architektonické – společenské – problémy současné meta City Česká republika. Život na samotě, život v malém městě, život v sídelním městě, budoucí život v devastované a postupně rekultivované krajině. Pohyb lidí – po lesních pěšinách, po vodě, po dálnici. Ve městě nejde o rozšiřování jeho už tak velké plochy, městské prostředí je kultivováno, doplňováno novými objekty, které mu chybí.
V rámci těchto prací, jež jsou představeny souborným filmem a samostatnými videoinstalacemi skupin studentských prací, jsou zahrnuty i vybrané reálné stavby Ivana Kroupy.
Radomíra Sedláková, kurátorka pavilonu

Autor: Petr Šmídek, 08.11.08
Návštěvnost: 59369 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.