Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Elliptic City - švýcarský pavilon na 10. bienále v Benátkách

Autor: Bernard Tschumi
Adresa: Giardini di Castello, Benátky, Itálie
Web: www.bak.admin.ch
Realizace: 10.09. - 19.11.2006

Švýcarská federální komise pro umění vyzvala Bernarda Tschumi, v New Yorku a Paříži žijícího architekta s francouzským a švýcarským občanstvím, aby reprezentoval jejich zemi na X. architektonickém bienále v Benátkách. Tschumi ve svém příspěvku nazvaném „Elliptic City: Independent Financial Center of the Americas“ (Eliptické město: americké nezávislé finanční centrum) ukazuje na konkrétním projektu, jehož realizace se plánuje jednom z karibských ostrovů, jak vznikají jeho architektonické návrhy. Architekt vystihl reálné i mýtické podmínky, se kterými se na tomto ostrově setkal. Zcela nečekaně se v jeho projektu sloučí dohromady příroda a finanční hospodářství. Namísto striktního urbanistického plánu Bernard Tschumi předložil flexibilní koncept hodící se pro různé aktivity, od obchodního centra po hotel a od turistického zařízení po nákupní zónu. Výstava ve švýcarském pavilonu je koncipována jako bohatě ilustrovaný příběh. Ukazuje neobvyklé vzájemné působení mezi lokální snahou o ochranu životního prostředí a globálními strategiemi mezinárodního světa bankovnictví. Návštěvníci shlédnou řadu jasně svítících obrazů, velký model a vyslechnou si hudební představení. Všechny tyto tři části mluví současně místním ale i globálním jazykem soudobé architektury.
Bernard Tschumi byl zprvu známý svými teoretickými díly. Koncipoval výstavy, které byly v roce 1981 publikovány v knize The Manhattan Transcripts. V roce 1994 vydal pod názvem Architecture and Disjunction řadu svých esejí. 1983 vyhrál prestižní soutěž na Parc de la Villette na severovýchodě Paříže. Projekt zabírá plochu 50 hektarů a náklady se vyšplhaly na 900 milionů dolarů. Tschumi osázel park netradičními stavbami, promenádami a mosty. V současnosti staví nové Muzeum Akropole v Aténách, sportovní centrum pro univerzitu v Cincinnati, koncertní sál se 6000 místy do Limoges, muzeum poblíž Dijonu a bytovou věž do New York City. Od roku 1988 do 2003 působil jako děkan na Fakulty architektury Columbia University v New Yorku. Jeho poslední kniha Event Cities 3 vyšla v minulém roce.
Práce Bernarda Tschumi byly představeny na mnoha výstavách jako např. MoMA v New Yorku, na bienále v Benátkách, NAI v Rotterdamu, Centre Pompidou v Paříži a různých newyorských galeriích. U příležitosti pořádání výstavy “Elliptic City“ vydal BAK (Švýcarský spolkový úřad pro kulturu) společně s newyorským nakladatelstvím The Monacelli Press anglický katalog s názvem Tschumi on Architecture. Conversations with Enrique Walker. K tomu vyšly tři samostatné sešity, ve kterých jsou kompletní překlady textů v němčině, francouzštině a italštině. Enrique Walker, který vedl rozhovory s Bernardem Tschumi a sepsal i další texty v publikaci, pracuje v New Yorku jako architekt a vyučuje na tamější Columbia University. Za grafickou podobou publikace stojí Cornelia Blatter a Marcel Hermans ze studia COMA, které má sídlo v New Yorku a Amsterdamu.
Zdroj: zpráva BAK
Vložil: Petr Šmídek, 10.11.06
Návštěvnost: 57252 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.