Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Convertible City - německý pavilon na 10. bienále v Benátkách

Autor: Grüntuch Ernst Architekten
Adresa: Giardini di Castello, Benátky, Itálie
Web: www.architekturbiennale.de
Náklady: 500 000 Euro Realizace: 10.09. - 19.11.2006
Soutěž: 2005

Koncepci letošního německého pavilonu poprvé její autoři představili 2. června 2006. Berlínští architekti Almut Ernst a Armand Grüntuch vycházeli z předpokladu, že musí být posílen obraz města jako životního prostředí a obytného prostoru. Pod názvem výstavy „Convertible City - Formen der Verdichtung und Entgrenzung“ (Přestavitelné město - formy zhušťování a rušení hranic) se kurátoři při koncipování odvrátili k ambiciózním nablýskaným projektům zády a poohlédli se spíše po způsobech nového využívání již existujících věcí a regenerace stávajících míst. Vybrali 36 projektů mezi nimiž nechybí plovoucí bazén nebo projekt fotbalového hřiště na střeše domu. Almut Ernst dodává: „Namísto toho, aby jsme bourali stavby, které již nepotřebujeme nebo se nám jen nelíbí, tak nám konverze nabízí cestu z našeho způsob uvažování používat vše jednorázově“.
Projekty ukazující nové architektonické cesty skrze flexibilní myšlení a trvalé udržitelné koncepty jsou rozděleny do tří podskupin:
Re-late: kritériem byla architektonická adice k již existujícím budovám. Překrýváním, posunutím a pronikáním se stávající struktury rozšiřují, slučují a nově definují.
Re-play: kritériem byl hravý a spontánní proces ve vnímání a užití městských prostorů. Přitom může jít jak o mediální hru městských povrchů, tak o plošné oživení prázdných městských prostranství.
Re-charge: kritériem je zrušení a nové definování starých způsobů využívání budov a poskytnutí výhod existujícím stavbám. U rekonstrukcí a změn ve využití je k tomuto třeba přičíst architektonické a urbanistické „dědičné zatížení.“
Po vstupu do centrálního prostoru pavilonu návštěvník spatří velkoformátové plakáty uspořádané tak, aby znázorňovaly jeviště městského života a architektonické rozmanitosti. Město je inscenováno jako inspirativní pole možností. V kontrastu k hlavní hale pak postranní křídla poskytují tichou atmosféru zvoucí ke koncentrovanému studiu vybraných projektů.
Centrálním výtvarným prvkem hlavního prostoru je konstrukce schodiště vedoucí na střechu pavilonu. Nasazený střešní altán - typicky benátský architektonický prvek - na německém pavilonu je využíván jako vyhlídková plošina a místo ke schůzkám. Schodiště - nový stavební doplněk německého pavilonu  - je transportním prostorem, který aktivuje stávající plochou střechu a vytváří z ní nové obytné místo s překvapujícími vyhlídkami. Německý pavilon neslouží přitom pouze jako schránka, kontejner na exponáty, ale po dobu konání bienále se sám stává exponátem. Nasazení dočasné konstrukce na historickou budovu je viditelné již z dálky.
Generální komisař německého příspěvku je zároveň vydavatelem architektonického magazínu „archplus“. Převzal proto redigování a grafickou podobu katalogu, který nakonec vyšel jako samostatné číslo „archplus“. Dvojjazyčný (německo/anglická) stodvacetistránkový časopis se dá, kromě pavilonu v benátském Giardini, koupit také běžně v německých trafikách. Kromě vystavovaných projektů se v katalogu objevil také soubor interdisciplinárních článků kriticky probírajících fenomén městského života.
Zdroj: čerpáno z domovských stánek Convertible City
Vložil: Petr Šmídek, 10.11.06
Návštěvnost: 54913 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.