Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pierres Vives - projekt archivu, knihovny a sportoviště

Autor: Zaha M. Hadid
Adresa: Rue Marius Petipa, Montpellier, Francie
Projekt: 03 - 10.2006 Realizace: 2006 - 09
Soutěž: 03.2006

Projekt „Pierres Vives“ ve francouzském Montpellier tvoří tři části - knihovna, archiv a sportovní zařízení. Funkční diagram stavby se inspiroval „stromem poznání“. Archiv přitom tvoří pevný základ („kmen“) na němž je vystavěna otevřená („porézní“) hmota knihovny. Sportovní zařízení leží společně s kancelářemi v horní části stavby, kde se „kmen“ rozvětvuje. V budově se nacházejí také další funkce jako jsou auditorium nebo jednací místnosti. Tato část vystupují z domu a zvýrazňuje tak hlavní vstup na západní straně. Naproti tomu zaměstnanci vstupují do „Pierres Vives“ z východní strany.Architektonický koncept
Náš návrh je založen na řadě klíčových rysů charakterizujících tuto novostavbu pro úřad v Herault:
1. budova by se měla stát symbolem na okraji města Monpellier a být očividnou ikonou místní vlády.
2. takto rozsáhlý soubor plný různých institucí vyžaduje dobře fungující a jasnou organizaci. Obojí usnadní přístupu a orientaci veřejnosti uvnitř stavby a také vytvoří příjemné pracovní prostředí.
Tři instituce - archiv, knihovna a sportovní oddělení - jsou sjednoceny pod jediným pláštěm. Tři části tohoto "cite administrative" jsou spojeny do z daleka viditelné výrazné figury. Když pak přijde člověk blíž, tak se stane rozdělení budovy na tři části více patrné. Stavba byla vytvořena na základě důsledného sledování funkční a ekonomické logiky v kombinaci s organizačním schématem 'stromu vědomostí'. Výsledek připomíná velký kmen stromu s archivy umístěnými v masivní základně kmenu, následovaný o trochu více porézní knihovnou a sportovní část s kancelářemi je až na samém vrcholu. Zde se už kmen rozkošatil a stal se prosvětleným a vzdušným. Větve se promítají na hlavní kmen jako přístupové cesty a vstupy do jednotlivých ústavů. Všechny veřejné vstupy jsou umístěny na západní straně budovy; zatímco služební vchody pro personál a zásobování jsou na východní straně. Tato analogická forma kmene stromu byla použita k organizaci a skloubení celé spletité "cite administrative".

Prostorové uspořádání
Hlavní příjezdovou komunikací pro návštěvníky, stejně jako i pro zaměstnance a obsluhu, je z Rue Marius Petipa poskytující přístup k oběma stranám budovy. Před hlavním vstupem je pro návštěvníky navrženo velkorysé parkoviště. Služební vchody se táhnou podél celé zadní strany. Toto axiální dělení na obsluhované a obsluhující prostory je v přízemí budovy dodržováno po celé délce stavby. Přední strana obsahuje všechny veřejné funkce pro každou ze tří institucí, které jsou navíc pospojovány lineární lobby a centrálním prostorem určenému k výstavám. V zádní části budovy jsou umístěny veškeré servisní funkce, sklady a garáže. Od přízemím nahoru jsou už všechny tři instituce od sebe striktně odděleny. Každá z institucí má svůj vlastní vertikální komunikační systém sledující její specifickou funkční logiku.
Po příchodu hlavním vstupem jsou návštěvníci nasměrováni z lobby do archivních studoven v přízemí; nebo se výtahy a eskalátory dostanou na hlavní veřejnou 'tepnu' v úrovní prvního nadzemního podlaží. Tato 'tepna' vede skrz celou délku budovy a na fasádě je patrná jako zasazený skleněný pruh. Knihovny archivu a čítárny jsou odtud okamžitě přístupné. Centrem této tepny, a proto se také nacházejí v srdci budovy, jsou hlavní veřejná vybavenost sdílená všemi třemi institucemi: posluchárna a schůzovní místnosti. Současně tato společná veřejná zařízení vytvářejí ústřední objem, který konzolovitě vystupuje z těla stavby a přicházejícím hostům poskytuje obří přístřešek.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 01.11.06
Návštěvnost: 89252 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
což o to... Pavel Stříteský 13.12.07 20:52
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.