Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Fakulta informačních technologií VUT

Autor: Architektonická kancelář Burian - Křivinka, Atelier 2002 | Aleš Burian, Gustav Křivinka, Vladislav Vrána
Adresa: Božetěchova, Královo Pole, Brno, Česká republika | mapa
Investor: Vysoké učení technické v Brně
Projekt: 03/2003 Realizace: 11/2004 - 09/2007

Areál Kartuziánského kláštera v Brně Králově Poli , který byl založen ve druhé polovině 14. století, využívá od roku 1962 Vysoké učení technické v Brně, od roku 2002 pak nově vytvořená fakulta informačních technologií. Podmínkou rozvoje fakulty v tomto území bylo získání nevyužitých pozemků a objektů historicky souvisejícího areálu bývalého klášterního velkostatku a jejich vzájemné propojení.
Nový provozní koncept fakulty je navržen tak, aby jednotlivé části fakulty pokud možno rovnoměrně využívaly nové i  stávající objekty. Proto jsou ústavy i  seminární a výukové místnosti situovány v obou částech, v historickém areálu je dále děkanát, knihovna a novostavba poslucháren, v nových objektech pak především počítačové laboratoře a podzemní garáže. Vzájemné propojení obou částí je navrženo nadzemní lávkou v úrovni 2. nadzemního podlaží. V této úrovni je celý areál bezbariérově propojen.
Aby bylo možno rekonstruovat a dostavět historické budovy kláštera bylo v nutno nejdříve postavit nové výukové pavilony učeben a laboratoří, které vyžadují náročné technické a technologické vybavení pro vytvoření nezbytného vnitřního prostředí.
Učebny a pracovny pedagogů jsou umístěny v pavilonu ústavů, třípodlažní stavbě vymezující areál bývalého klášterního velkostatku vůči rušné městské komunikaci. Především z tohoto důvodu je uliční průčelí této stavby řešeno jako vícevrstvá protihluková fasáda. Specializované výukové počítačové laboratoře jsou soustředěny do laboratorního komplexu, tvořeném třemi dvoupodlažní pavilony se zelenými atrii ,které jsou vzájemně propojeny vnitřním komunikačním systémem.

Architektonické řešení klade důraz na přiměřenost hmotového uspořádání novostaveb ve vztahu k historickým objektům. Hlavní průčelí pavilonu ústavu je komponováno v několika vrstvách jejíž součástí je rovinné transparentní prosklení protihlukové stěny a její dynamické členění, které je však materiálově potlačeno. V druhém plánu je čitelné soudobé pravidelné členění průčelí objektu. Vícevrstevnatost architektonického řešení podporuje i pracovního osvětlení v protihlukové stěně. Dvojitá fasády však kromě hlukového útlumu má i  nezanedbatelný pozitivní vliv na energetickou bilanci stavby v letním i  zimním období. V celé stavbě je dále uplatněn princip nočního provětrávání. V každém patře je v instalačním jádře ventilátor, který nasává dvorní vzduch a tlačí ho do dutinové podlahy patra. Vzduch prochází pod parapetem do místnosti, odkud je odsáván přes mřížky s regulační klapkou do podhledu a dále přes vzt jednotku vyfoukáván ven. Jednotka se přes den používá na větrání garáží, v noci na noční provětrávání. Osluněné fasády jsou dále chráněny venkovními stínícími žaluziemi a textilními roletami.
Materiálové řešení novostaveb využívá především surového betonu, skla, dřeva, přírodních linoleí a kamene.

Literatura
 
 
 
 

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Stavba
Podlahy
Forbo
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.10.07
Návštěvnost: 67704 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.