Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Borges & Irmão Bank

Autor: Álvaro Siza Vieira
Adresa: Vila do Conde, Portugalsko | mapa
Realizace: 1978-86

Obdélníková parcela zastavěná bankou Borges & Irmão přiléhá svými kratšími stranami ke dvěma náměstím (São João Plaza a José Régio Plaza). Podél západní fasády domu navíc probíhá ulice spojující obě náměstí. Investor chtěl této lukrativní situace využít. Architekt se rozhodl upoutat pozornost kolemjdoucích vlastní formou domu. Kontrast mezi prosklenými a pevnými plochami na fasádě je zvýrazněn dramatickou křivkou nároží. Nápisů či poutačů není třeba. Budova je v kontextu nepřehlédnutelná.
Vnější forma souzní s vnitřním prostorem. Siza podélně rozdělil prostor v bance na západní část určenou zákazníkům a východní část vymezenou obsluze. Jak sám říká, architektura se nachází mezi nimi. Zaměstnanci banky využívají při nástupu do domu rampu začínající na severní straně pozemku a ústící do posledního podlaží. Klienti nastupují z veřejného prostoru a mohou vstoupit do obou spodních podlaží. Podlaží s přepážkami spojuje velkorysé mramorové schodiště. Siza užívá obkladů z mramoru tak, aby podtrhnul motiv provozních toků. Společně s designem osvětlení se mu to daří. Poslední patro je vyhrazeno administrativě a úvěrovým kancelářím. Depozity se nacházejí v nejnižším podlaží.
Dům získal jako vůbec první stavba Evropskou cenu za architekturu od Nadace Miese van der Rohe sídlící v Barceloně.
Ocenění
Autor: Jan Kratochvíl, 23.06.08
Návštěvnost: 39367 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.