Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Burgo Building

Autor: Eduardo Souto de Moura
Adresa: Avenida da Boavista, Porto, Portugalsko | mapa
Web: www.burgo-porto.com
Náklady: 14 111 990 Euro Projekt: 1990
Realizace: 2007 Užitná plocha: 34976 m²

Pozemek se nachází na významné třídě Boavista, kde městská struktura přechází do nesouvislé zástavby. Výsledné řešení tvoří rozlehlá plošina, na níž jsou blízko sebe umístěny dva měřítkově zcela rozdílné hmoty. Nízká 'pásovitá' stavba umožňuje větší uzavření a nabízí žádanou anonymitu. Věž, která mírně odstupuje od uliční čáry, vyrůstá z plošiny v očekávání dalších architektonických děl, které zde v budoucnosti přibudou.
Malá města se vždy vyznačují místní architekturou. Když se z nich stanou velká města, tak všechny velké stavby nevyhnutelně navrhují cizinci. Věž není běžnou zakázkou, tím více pro mě: tou dobou jsem ve svých projektech neměl ani výtah. Začal jsem navrhováním samostatných domů se světlou výškou dva metry čtyřicet (centimetrů), zpočátku jsem tak k projektu přistupoval velmi neochotně, abych mohl opustit místo pro věž. Když jsem se dostal projektu a byl připravený přiložit ruku k dílu, tak hasičský úřad již rozhodl o výšce stavby; britští poradci stanovili modul sloupů a inženýři tloušťku stropů.
Komunikační jádra již byla stanovená bezpečnostními předpisy, jejich šířka byla pouze důsledkem dovoleného rozpětí stropů: 27 metrů. Musí být architektura výškových staveb pokaždé výsledkem tohoto 'Big Mac' přístupu? Siza, který stavěl hned vedle a měl daleko více zkušeností tohoto druhu, mi potvrdil, že ano. Výsledný tvar byl pevně daný a Vitruvius se svým Utilitas, Firmitas et Venustas (trvanlivost, užitečnost a krása) je definitivně otřepaný. Bylo nám ponecháno, abychom navrhli architekturu obvodového pláště (Herzog měl pravdu). Majitelé mezitím předkládali svoje prêt-a-porter (konfekční) řešení: “Žádné dřevo nebo ocel...prefabrikovaný beton je příliš levný...žula, ano, žula, jsme v Portu, městě žuly.“
Dostal jsem se jen k navrhování části oděvu stavbu s doporučením inženýrům, že bychom měli požít strukturální fasádu. Struktura je nepopiratelná: bez ní by se stavba zhroutila. To je uklidilo: “Inženýrství je věda, není jako architektura.“ Kámen a kov zůstanou. Děkuji Rui Furtado a Coutinho Gouveia.
E.S.deMoura (1991)

Literatura
 

Autor: Petr Šmídek, 07.08.11
Návštěvnost: 40903 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
..Uááá... zííív!... šakal 08.08.11 13:57
Waw! tek 08.08.11 22:35
Super Aleš Javůrek 11.08.11 02:39
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.