Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Areál firmy Podzimek a synové

Autor: D3A spol. s r.o. | Stanislav Fiala, Daniela Polubědovová
Adresa: Váňovská 527, Třešť, Česká republika
Investor: Podzimek & synové
Projekt: 2001 Realizace: 3/2003-12/2004

1896 Josef Podzimek, spolužák Adolfa Loose a Josefa Hofmanna, začíná v okolí Brna podnikat v oblasti stavební činnosti.
1901 Přenáší své podnikatelské aktivity do Třešti a svou firmu postupně rozvíjí v prosperující podnik. Do znárodnění firma postavila 304 rodinných domků v Třešti a nejméně 10 činžovních domů v Praze.
1948 Komunisté znárodňují veškerý majetek firmy - strojírny, cihelnu, pilu, truhlárnu, lomy, lesy - a následujících 44 let s ním hospodaří po svém.
1993 Josef Podzimek získává restitucí zpět původní areál v Třešti a se svými dvěma syny se zamýšlí, jak nejlépe navázat na starou rodinnou tradici a důstojně ji rozvinout. Prvních několik let věnují veškerou energii podnikání - důkladnému úklidu a organizaci výroby a zakázek.
2000 Zároveň se však snaží oživovat areál a město podporou různých kulturních akcí: zapůjčují starou cihelnu divadelníkům na letní festival, pomáhají sochaři Kurtu Gebauerovi sestrojit 25m plovoucí pannu, vynořující se a zanořující se do Vltavy, v rámci oslav Praha -město kultury 2000. Následně žádají Kurta Gebauera o nápad, jak zkulturnit areál v Třešti.
2001 V Třešti vzniká park s rybníčkem a nová příjezdová alej habrů, které groteskně kontrastují s výsledkem socialistického hospodaření - neutěšenou změtí budov různých stylů v různých fázích rozkladu. Kurt Gebauer nás s Podzimky seznamuje, abychom se společně pokusili o rekonstrukci areálu, nejlépe okamžitě!
Dostáváme první konkrétní úkol - rekonstruovat a dostavět objekt staré truhlárny. Za šest měsíců je na světě nová budova ředitelství a vzorkovny dřevovýroby, která je zepředu přistavěna ke dlouhé dvoupatrové průmyslové budově zmodernizované truhlárny. Způsob a rychlost práce jsou pionýrské. Je zřejmé, že náš koncept musí být velice jednoduchý a maximálně flexibilní, aby dokázal pojmout jakýkoli budoucí vývoj firmy a areálu. Dohodli jsme se, že kamenné nebudou domy, ale zídky (i ty kyklopské), že rudou historii natřeme na červeno a že stará láska nerezaví, ale ocel jo, a že to nikomu nevadí. A že takovou krásnou ocelí obalíme postupné aditivní přístavby drobného měřítka. Dovolujeme si jejich určité předesignování, kterým se snažíme vyvážit romantické zahradní úpravy a neuspořádanou strukturu starých budov, které utrpěly komunistickým hospodařením.
2003-2004 Naším druhým úkolem je vyřešit vstup do obou firem, které sídlí v areálu - Dřevovýroba Podzimek a stavební firma Podzimek a synové. Vzniká objekt vrátnice a pomocí dalších zahradních úprav a zídek je organizován příjezd a parkování zaměstnanců, návštěvníků a zásobování. O rok později dostáváme třetí úkol -rekonstruovat budovu ředitelství stavební firmy Podzimek a synové -navrhnout do ní nový solidní vstup a srozumitelné struktury prostor, kam přicházejí zákazníci projednávat své zakázky.
2005 Kurt Gebauer pracuje na konceptu zahradního altánu s kamennými sloupy, zastřešeného ocelovým plátem, který je dnes už zrealizován.

Literatura
400 Kč

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 11.08.06
Návštěvnost: 55459 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
jen taková rejpavá ozka 25.09.06 15:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.