Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Caja General Granada
Impluvium de Luz

Autor: Alberto Campo Baeza
Spolupráce: Felipe Saramán Saló
Adresa: Carretera de Armilla s/n, Granada, Španělsko | mapa
Web: www.caja-granada.es
Investor: Caja General de Ahorros de Granada
Realizace: 1999-2001 Soutěž: 1992
Užitná plocha: 42000 m²

Celý projekt v podstatě tvoří jedna velká krychle posazená na pódium lemované dvojicí nádvoří. V podnoži jsou umístěné parkovací plochy, archivy a výpočetní centrum. Uvnitř vlastní kostky se pak na sedmi podlažích nachází kanceláře uspořádané po obvodu kolem centrálního atria.
Kostka je založena na železobetonovém rastru 3 x 3 x 3 m, do něhož jsou zaimplementovány také střešní světlíky. Jádro celého konceptu však spočívá ve filtrování a usměrňování denního světla uvnitř stavby. Dvě fasády orientované jižním směrem fungují jako “brise-soleil“ (sluneční clony) filtrující intenzivní sluneční paprsky ozařující plochy velkoprostorových kanceláří. Dvojice fasád obrácených k severu, (sloužící pro samostatné kanceláře) těží z těchto stran rovnoměrné a klidné osvětlení. Centrální dvůr, představující skutečné “světelné impluvium“, sbírá sluneční paprsky ze světlíků a odrazů z povrchů alabastrových stěn zesilujících světelnou intenzitu v severních kancelářích. Celá střecha spočívá na čtveřici obřích sloupů z pohledového betonu. Z funkčního hlediska je budova kompaktní, flexibilní a jednoduchá. Zatímco zvenku se celý projekt promítá do jednoduchého obrazu boxu z betonu a kamene, tak jeho hlavním posláním je především zachycování a distribuce slunečního světla, aby se uvnitř stavby muselo během dne co nejméně spoléhat na umělé zdroje osvětlení.
Alberto Campo Baeza
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 26.09.11
Návštěvnost: 29117 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.