Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Innenhafen

Autor: Lord Norman Foster
Adresa: Innenhafen, Duisburg, Německo
Web: www.innenhafen-duisburg.de
Realizace: 1991-

Duisburg byl v druhé polovině 19. století velmi živým účastníkem průmyslové revoluce v Německu. Blízkost Rýna a tím pádem možnost lodní dopravy do celého světa dala vzniknout duisburskému fenoménu - vnitřnímu přístavišti. Innenhafen je v podstatě umělé slepé rameno Rýna. Na březích Innenhafen velmi rychle vyrostla skladiště, překladiště a na přelomu století i vlakové nádraží. Innehafen se tak stal důležitým přepravním uzlem Porýní.
O 100 let později, především vlivem změny primární výroby a poměru objemu práce v priméru a terciéru, byl Innenhafen v zuboženém stavu. Opuštěná skladiště, ekologicky zdevastované rameno řeky, zkrátka klasická industriální zóna na sklonku století. Duisburgští radní stáli před významným úkolem zregenerovat celou oblast a vytvořit současnou moderní část města. Podle dojmů z místa je zřejmé, že se jim to podařilo.
Hlavní urbanistický plán přestavby a rozvoje území zpracovala londýnská kancelář Foster & Partners. Jak už to v takových případech bývá, stala se také autorem mnoha staveb v území. Především ústřední budovy komplexu - Hafenfóra. Citlivou přestavbou skladiště vznikla moderní administrativní budova, kde jsou dnes vystaveny modely a plány budoucího Innenhafen. Foster je také autorem nového přístavního mola a části obytných domů v komplexu. Součástí Innehafen je dnes již proslavená Küppersmühle pojímající Grothovu sbírku moderního umění, židovské centrum od Zvi Heckera, administrativa Kontorhaus (Brun, Voigt und Partner - 1995), soubory bytových domů (Foster & Partners; Auer + Weber; Ingenhoven Overdiek, Kahlen & Partner), domov seniorů, mateřská škola, "park připomínání", řada administrativních a výrobních budov vytvářejících pracovní místa v území.
Korunou celého projektu je tzv. Eurogate, na níž si nesmlsnul nikdo jiný než Sir Norman Foster. Jedná se o mamutí administrativní budovu, ktará velmi dobře vyplňuje největší záliv Innenhafen. Maximalistický ekologický koncept budovy, moderní inteligentní materiály a sci-fi výraz stavby odpovídají současné náladě v londýnském ateliéru Normana Fostera. Eurogate se zatím jeví jako ryzí utopie, nicméně při pozorování úspěchu dosud zrealizovaných budov, ještě nemůžeme házet flintu do žita.

Autor: Jan Kratochvíl, 23.07.05
Návštěvnost: 44119 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.