Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
IMPIVA Technopark
Instituto de la Mediana y Pequeńa Industria Valenciana

Autor: Carlos Ferrater
Adresa: Avenida Hermanos Bou 47, Castellòn de la Plana, Španělsko | mapa
Web: www.impiva.es
Realizace: 1993-95

Území, v němž areál leží, tvoří chaotická předměstská zástavba, kde jednotlivé budovy vznikaly dosti zmateným způsobem. Předimenzovaná silniční síť se mísí s plochami tradičních plodin (v tomto případě pomerančové háje) a v pozadí se rýsuje impozantní horské pásmo Sierra de Gúdar. Budova je zamýšlena jako hlavní sídlo Instituto de la Mediana y Pequeńa Industria Valenciana (IMPIVA), což je organizace složená z mladých firem působících v různorodých odvětvích, stejně tak jako z firem, které spojuje vývoj high-tech průmyslových zařízení. Dodatečné prostory - kanceláře, konferenční místnosti - mohou být v případě potřeby pronajaty samostatně na různě dlouhé časové období. Tyto skutečnosti měly za následek typologické a funkční dělení komplexu vyžadující určitý stupeň samostatnosti mezi jednotlivými částmi stavby.
Projekt vyřešil tuto programovou složitost pomocí série protáhlých hranolů - celkem jich je pět a prakticky mají všechny stejné rozměry - které jsou uspořádány podle křivky tvořené průsečnicí dvou cest vymezujících pozemek. Hmoty jsou, ve spojení s příčným komunikačním systémem, navrženy detailně podle požadovaných funkcí s jistým stupněm přizpůsobivosti dostačujícímu tomu, aby se předešlo vytvoření instituce s hierarchizovanou soustavou. Jde o systém, který by mohl teoreticky pokračovat až do nekonečna. Z kompozičního hlediska jde také o abstraktní užití rovnováhy mezi hmotami a prázdnými místy, vymezení hranic mezi vnitřkem a vnějškem a napětí způsobeným ”intervaly mezi předměty” zasunutými do prostoru.
Průčelí jednotlivých bloků se staly nejčitelnějším manifestem logiky kompozice areálu. Odrážejí tutéž snahu ve hledání rytmu a vyvážené kompozice jasným plánem: zkrátka jde o použití kontrapunktu, kombinaci po sobě jdoucích kontrastů a přirovnávání oddělených melodií spojených stejnou harmonickou strukturou. Další rozvoj souboru se děje díky proporcím stavebních objemů, hře fasád a také kompozici různých materiálů, které díky svým odlišným barvám a texturám významně zasahující do hry kontrastů.
Výběr materiálů sahá od rýhovaných porézních ploch bílých betonových tvárnic až po hladké modulové obkladové panely z hliníku; tento kontrast je navíc obohacen dřevěnými panely v teplé barvě, horizontálními kovovými žaluziemi, nerezovými profily oken a dveří a velkými zasklenými plochami. Ačkoli existuje určitá míra souvztažnosti mezi použitými obkladovými materiály a vnitřní funkcí - chladné kovové povrchy pro více technické prostory a panely s teplými barvami pro oblasti administrativy - co však propůjčuje celku jednotnou strukturu, je abstraktní kompozice objemů, které spíš ukrývají než odhalují a navrhují než prosazují, protože jejím cílem je dosažení rovnováhy sestávajícího se z ticha a sekvencí světla a stínu.
Bohatá paleta materiálů odráží střet mezi objemy a geometrickými proporcemi. Tato setkání se uskutečňují bez jakékoliv snahy o začlenění stavby do situace: povrchy obklopující soubor - tráva vpředu, asfaltové parkoviště vzadu - se potkávají se stavebními objemy vždy v pravém úhlu, bez jakéhokoliv gesta, které by mohlo snižovat abstraktní povahu budov.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 14.10.12
Návštěvnost: 42239 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.