Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Knihovna Jaume Fuster

Autor: Josep Llinàs Carmona
Adresa: Plaça Lesseps 20-22, Gràcia, Barcelona, Španělsko | mapa
Web: www.bcn.cat/bibjaumefuster
Náklady: 8 500 000 Euro Projekt: 09.2001 - 04.2003
Realizace: 05.2003 - 11.2005 Užitná plocha: 5636 m²
Plocha pozemku: 2030 m²

Tento návrh klade důraz na dvě věci: především je to místo, pochopení významu fasád jako blízkého horizontu pozemku nové knihovny - kompozice zadních fasád velkých domů na Avenida República Argentina -, a za druhé radikální proměna oblasti mezi 'zeleným okruhem' (ohraničený Av. Hospital Militar a Calle Bolívar) a Plaza Lesseps, způsobená významem a lokací této městské části. V prvním řadě jsme se pokusili sloučit objem knihovny se stavbami za ní. Do plánů byla tato myšlenka byla převedena tak, že stávající budovy přesně definovaly trapézovitý tvar půdorysu nové knihovny. Stavba také musí čelit velkému otevřenému prostranství ze strany Plaza Lesseps. Ve dalším řadě 'zelený pás' ústící v severní částí náměstí Lesseps bývá chápán jako stěžejní k pochopení neobvyklého místopisu této městské části - horský svah se smíšenou zástavbou v zeleni -, pro níž náměstí představuje jeho výchozí bod nebo také konec. Dalo by se říci, že kopce (Collserola) sestupují do Lesseps. Město má navíc jinou složení, bližší uličnímu uspořádání než topografii kopce nebo svahu.
Vylíčení povahy náměstí Lesseps jako hranice mezi horami a městem nás vedlo ke ztvárnění knihovny jako stavby vycházející z Collseroly, která se usadila přímo ve městě a zároveň v sobě nese znaky okolních kopců.

Literatura

Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: El Croquis 128, s. 128-157
Vložil: Petr Šmídek, 13.09.06
Návštěvnost: 62839 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Óda Petr Šmídek 13.09.06 13:31
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.