Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Calle del Carme

Autor: Josep Llinàs Carmona
Spolupráce: Eva Monte, Joan Vera
Adresa: 55-57 Cale del Carme, 28-36 Calle d'en Roig, Barcelona, Španělsko | mapa
Projekt: 1992-93 Realizace: 1994-95
Užitná plocha: 4000 m²

El Ravel, podobně jako řada dalších zchátralých čtvrtí na okraji středověkého jádra Barcelony, byl v posledních letech svědkem intenzivní přestavby. Kromě Museo de Arte Contemporaneo dokončeného v roce 1995 Richardem Meierem, nové Fakulty pro sdělovací techniku univerzity Ramon Llull od Daniel Freixes, Vincente Miranda a Vicenç Bou na nádvoří Casa de la Caridad - dokončené rovněž v roce 1995 - a urbanistický návrh Christiana Cirici a dalších autorů na jižní oblast Plaça Universitat opravující zdejší bytový fond. Nové bytové domy v El Ravel byly vyprojektovány za dodržení všech pravidel pro přestavbu historických částí Barcelony - přírůstkové s parcelací citlivě reagující na okolní strukturu.
Tato rohová parcela jižně od Museo se nachází v místech, kde se ulice rozšiřuje a vytváří malé podlouhlé náměstí, které bylo zrenovováno a upraveno na park. Z náměstí je fasáda Calle del Carme vnímána jako význačný prvek zakončující řadu průčelí podél ulice. V porovnání s tím je vedlejší ulice Carrer d'en Riog podobně jako většina uliček v El Ravel velmi úzká a kvůli čtyř až pětipodlažním budovám lemujícím ulici je zde tlumené denní osvětlení. Pro zlepšení světelných podmínek, ulehčení stísněnému uličnímu prostoru a zlepšení kvality v jednotlivých bytech Llinás navrhl přizpůsobit zónovací členění a namísto úplného zastavění rozdělil návrh do tří samostatných bloků vyrůstajících z dvoupodlažního soklu lemujícího uliční čáry. Nárožní bytový blok je zarovnán oběma ulicemi, ale další dva bloky podél C. d'en Roig jsou již od ulice odsazeny, aby mohly sluneční paprsky více pronikat dovnitř bloků. Poněvadž jsou bloky zčásti samostatně stojící, tak to umožňuje pronikání světla k oknům ze stran, což zároveň poskytuje bytům více soukromí a výhledu do prostorů odvrácených od ulice. Dvoupodlažní podstavec je využíván pro komerční prostory a částečně jako arkáda vytvářející podél ulice kryté vstupy do bytových domů a rozšiřuje možnosti komerčních aktivit podél C. del Carme a C. d'en Roig. Nároží je akcentováno vyloženým arkýřovým oknem a vykousnutým prostorem před vstupem do obchodu v přízemí, což je dlouholetá typologická zvláštnost charakteristická pro Barcelonu. Všechny tři bloky mají běžné arkýře, ale některé z venkovních ploch jsou zešikmené, čímž reagují na nuance místa a propůjčují návrhu vernakulární juxtapozici nezávislých prvků a odlehčuje tak obvyklé pravidelnosti většiny podobných domů sociálního bydlení. Vnější zdi mají štukové omítky. Stejná struktura omítky je také u samostatných vstupů a uvnitř obchodů. Většina otvorů je přes celou výšku místností se sklápějícími dřevěnými okenicemi a integrovaným zábradlím, takže mohou sloužit jako balkóny. Horizontální členění štukových omítek a uspořádání oken je výsledkem předloh místních materiálů, stěn a otvorů. Zatímco každý blok ma samostatné schodiště a výtah, tak dvě severní stavby mají podél ulice společnou vstupní lobby. Jižní blok má svou vlastní lobby na jižní konci komplexu, kde se rovněž nachází vjezd do podzemních garáží. Komplex tvoří malé dvoupokojové byty, které jsou pro bytovou výstavbu v Barceloně typické. Bohužel plochá střecha nad komerčním soklem není využívaná jako terasa nebo zahrada pro obyvatele a je příliš malá snaha využít z původního záměru jednotlivých bloků - ať už v půdorysech nebo řezu - potenciál nových venkovních prostorů získaných mimo ulici.
Carlos Flores, Xavier Güell, Architecture of Spain, 1929-1996,
Fundación Caja de Arquitectos, Barcelona, 1996, s. 132.
Autor: Petr Šmídek, 10.08.07
Návštěvnost: 29942 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.