Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Mercat de Santa Caterina
rekonstrukce tržnice

Autor: EMBT Arquitectes Associats
Adresa: Avenguda de Francesc Cambó 20, Barcelona, Španělsko | mapa
Náklady: 12 000 000 Euro Realizace: 1999 - 05.2005
Soutěž: 04.1997 Užitná plocha: 12000 m²


Na místě dnešní tržnice stával od roku 1241 dominikánský klášter, který byl jako první v Barceloně postaven v gotickém slohu. Klášter byl uměleckým i kulturním centrem s knihovnou o 20.000 svazcích. Zdejší mniši se věnovali také medicíně. Během povstání roku 1835 klášter vyhořel a o dva roky později byly přes veškeré protesty jeho zbytky definitivně zbourány. Už v roce 1848 na stejném místě fungovala tržnice Isobel II. - později známá jako Santa Caterina.
Roku 1997 proběhla architektonická soutěž na rekonstrukci tohoto nejstaršího krytého trhu v Barceloně. Celá tržnice měla být kompletně přestavěna do půl roku. Pro místní prodavače a obyvatele se i tato lhůta zdála příliš dlouhá. Rekonstrukce začala v roce 1998. Po archeologickém nálezu základů středověkého kláštera a pohřebiště z pozdního římského období proběhla bouřlivá diskuze jak památku uchovat a celá rekonstrukce tržnice byla kvůli tomu na dva roky pozastavena. Část klášterních základů byla uchována a zpřístupněna veřejnosti.
Mirallesův projekt si však nejlépe vychutnají ptáci prolétající kolem. Zvlněnou střechu o ploše 5.500 m² pokrývá 320.000 šestiúhelníkových tašek v 67 různých barevných odstínech. Konstrukce střech z vrstveného dřeva a trubkové oceli připomíná trupy lodí obrácených dnem vzhůru. V hale je pak 68 stánků s potravinami, jejichž vlastníci zaplatili čtvrtinu z celkových nákladů na rekonstrukci. Podzemní parkoviště pro 250 aut sahá až do hloubky 11 metrů. V blízkosti tržnice Enric Miralles navrhl také dva domy pro seniory s 59 byty. (pš)

Ciutat Vella je narozdíl od jiných barcelonských čtvrtí městem samo o sobě... tohle město uvnitř města hraje klíčovou roli v historickém jádru. Všechno se zde stává komplikované. Současné způsoby navrhování nejsou schopné vypořádat se se spletitostí situace. A plánování, hledání krátkodobých řešení, neúprosně limitují pravidla.
1. Šance mluvit o novém a starém vytváří první dvojsmyslnosti. Výsledný tvar budovy je ve složité časové souvislosti.
To, čeho jsme zároveň dosáhli, je moderní, užitečné a soudobé... Navíc nám dovoluje jít nazpět v čase, abychom pak mohli pokračovat kupředu.
2. Podporovat demolici jako jedinou cestu, jak věci “řešit“, je další chybou. Naopak. Klíčem je používat věci stále znovu. Je to myšlení a opětovné přemýšlení o věcech. Architektura je pouze cestou přemýšlení o skutečnostech.
Proto nová stavba kryje starou. Vzájemně se promíchávají tak, aby se vynořily ty nejlepší kvality daného místa. Je tedy logické použití termínu konglomerát (změť, nakupení), hybrid (kříženec, smíšenina) a podobně... Pojmy snažící se jít za černobílé vidění.
3. Překrývání různých momentů v čase předvádí přehlídku možností, dává šanci hře různých variací.
Překročit nejzákladnější bod definující hranici minimálních životních podmínek je opravdu těžké. Nicméně tok a neustálá změna na místě nám naznačili jakým způsobem pracovat.
Opakovat. Udělat to znovu. Projekt nesmí trvat jen na určitých časových momentech, ale obydlet ho celý. Naše projekty začínají kritikou současného plánování a navrhují model umožňující přizpůsobit se složitosti místa.
Plánujeme zásady zohledňující víc než jen šířku ulice a výšku budov.
Základní schéma dovolující rozvoj městské spletitosti a vyhovující zažitým závazkům.
Navrhujeme model, ve kterém není jen tak snadné rozlišovat mezi rekonstrukcí a novostavbou.
Nákupní body zmenšují, racionalizují přístup a servisní funkce.
Vytvoření veřejných prostorů a sídelní hustoty. Nákupní zónu jsme posunuli do Avenida Cambó, zmenšili její úseky a do nitra čtvrtě Santa Caterina jsme odhalili konstrukci staré tržnice.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 26.09.06
Návštěvnost: 71945 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Miralles v Barceloně Daniel John 01.10.06 00:23
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.