Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Haus am Zwinger

Autor: Heinz Tesar
Adresa: Kleine Brüdergasse 3, Drážďany, Německo | mapa
Projekt: 1991 Realizace: 1998-2000

"Konkrétní přítomnost hledání, zřetelnost, vyváženost a síla prostoru osvětlení, vrstevnatost, materiál, preciznost měřítko, vertikalita/horizontalita a proporce, vyladěnost a kresba myšlenek jsou pro mě podstatné pojmy architektonického myšlení. Postavený prostor je těmto směrům otevřen. Architektura začíná před architekturou." (H.Tesar)

Na světě je jen málo míst - o stavebních parcelách pomlčím - , jejichž dlouhodobý architektonický a urbanistický proces byl během jediné noci zničen a z pozůstatků opět poskládán a pomalu rekonstruován. Až posvátné zachovávání děr a chlubení se jimi v dobách DDR je naštěstí v nenávratnu. Pokud se něco v jádru něco dělo, tak v podobném duchu brněnského Malého Špalíčku. Tesarův dům "Haus am Zwinger" byl situován do role zavést novou funkci do historického prostředí. Po více než půl století, kdy byl kontext historického místa v latentní podobě, vznikl na místě kostela Sv. Sofie 170 metrů dlouhý komerční komplex, který má ambice formovat budoucí urbanismus (vznikly dvě nové ulice, které na své začlenění do městské struktury stále čekají).
Tesarův dům se zabývá hlavou a nejdisponovanější částí na Postplatz v blízkosti Zwingeru (formu odůvodňuje barokními křivkami bývalého kostela a jakousi odpovědí na nedaleký Semperův Glockenspielpavillon. Zbytek je typická expresionistická nákaza rakouského architekta. V Německu už by se dalo hovořit o epidemii nebo národním prokletí.
Věnováno Magdě.
Autor: Petr Šmídek, 20.04.11
Návštěvnost: 50972 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.