Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
 picture
Autor: Daniel Libeskind
Adresa: Proviantpassagen 6, Kodaň, Dánsko | mapa
Web: www.jewmus.dk
Náklady: 650 000 USD Projekt: 2001
Realizace: 2003 - 08.06.2004 Užitná plocha: 450 m²

„Dánské židovské muzeum se od ostatních židovských muzeí v Evropě liší tím, že dánští Židové byli díky úsilí mnoha svých krajanů a sousedů vcelku ušetření truchlivých let Šoa. Tato hluboce lidská reakce odlišuje dánskou židovskou komunitu a odrazila se také ve tvaru, uspořádání a osvětlení nového muzea. Mitzvah je vůdčím světlem tohoto projektu, z něhož vyplývá a zhmotňuje se výstava nového Dánského židovského muzea. Význam tohoto hebrejského slova je hluboký ohlas, závazek a poučení reprezentující židovskou zkušenost v Dánsku a inspirací pro návrh tohoto nového prostoru.“
Daniel Libeskind, 2001

Dansk Jødisk Museum (Dánské židovské muzeum) bylo otevřeno 8. června 2004. Od prvních úvah o jeho zřízení uplynulo téměř dvacet let. Židovská komunita v Dánsku je neveliká, a tak se finanční zdroje musely hledat mezi různými dánskými nadacemi. Vedle ekonomické stránky vyvstala také otázka, kde by mělo být nové muzeum umístěno. Dánské ministerstvo kultury nakonec poskytlo část prostorů v královské knihovně, jejíž klenby ze 17. století jsou památkově chráněny. Knihovna leží v samém centru města blízko několika dalších významných muzeí. Dánské židovské muzeum je opakem Muzea židovství v Berlíně od stejného autora: je prosvětlené, byly použity přívětivé materiály i barvy a mírně nakloněná podlaha má znázorňovat příběh záchrany dánských Židů (během 2. světové války jich zahynulo 60). Jako půdorysný základ expozice Libeskind použil hebrejské slovo Mitzvah (slovo užívané při odvolávání se na přikázání, kterých je v Tóře celkem 613. V přeneseném smyslu také znamená jakýkoliv akt lidské dobrosrdečnosti).
Autor: Petr Šmídek, 26.07.06
Návštěvnost: 63610 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.