Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Guthrie Theater

Autor: Jean Nouvel
Adresa: 818 South 2nd Street, Minneapolis, USA
Web: www.guthrietheater.org
Náklady: 125 000 000 USD Projekt: 02.2002 - 08.2003
Realizace: 09.2003 - 25.06.2006 Soutěž: 04.2001 - 01.2002

"Pokud si nějaká stavba zaslouží přezdívku rajcovně ošklivá (sexy-ugly), pak je to tato. Je uhlazená a zároveň neohrabaná. Vytříbená kompozice geometrických forem nemůže snad být méně fotogenická, hlavně z vnějšku. Návrhu se zcela přirozeně podařilo zapadnout do kontextu průmyslových staveb na břehu řeky a vypadat soudobě. Fakt, že si budova po Francouzsku uvědomuje svoji nedokonalost, ji neuchrání od pocitů vyvolávajících marnost."
Christopher Hawthorne, LA Times

Guthrie Theater je Nouvelovou první realizací na americkém kontinentu. Novostavba nahradila starou a nevyhovující divadelní scénu z roku 1963 od Raplha Rapsona stojící v areálu Walker Art Center. S jejím zbouráním, které má začít ještě letos v létě, však památkáři nesouhlasí. Nové divadlo stojí na břehu řeky Mississippi mezi starými mlýny a obilnými sýpkami. Z vyvýšeného foyer vyčnívá šedesátimetrová konzola (pojmenovaná “nekonečný most”) nabízející dechberoucí pohledy na řečiště.
Divadlo převzalo tvary a proporce okolních průmyslových staveb. Na soklu s osmi obřími fotografiemi herců a dramatiků spjatých s Guthrie spočívá kompozice geometrických tvarů obalená temně modrými ocelovými panely evokujícími magii soumraku (nebo jak Nouvel trvá na označení “okamžik mezi psem a vlkem”). Za tmavomodrou lesklou fasádou a žlutými okny leží tři divadelní sály s 1100, 700 a 250 sedadly. Sklady a dílny jsou umístěny v protější budově parkoviště, takže všechny kulisy se do divadla dopravují po mostě přes ulici. Celý tento provoz mohou návštěvníci krásně sledovat z proskleného foyer. Od vstupu v přízemí vedou strmé eskalátory do hlavního foyer ve čtvrtém patře. Hned nad ním se nachází další foyer s restaurací. Velkému asymetrickému sálu dominují sedadla a akustické panely laděné do podzimních barev. Malé scény jsou naproti tomu přísně pravoúhlé a vystlané rudým sametem. Další vystupující foyer v 9. patře má stěny ze žlutého skla. Přes ně se nabízí výhled na panorama celého města.
Díky zkušenostem s projektováním divadelních staveb má dnes Nouvel velmi silnou pozici. Přestože jeho první americkou stavbu přijali místními kritici s rozpaky jako “neurvalou i přívětivou”, tak se otevření Guthrie Theater stalo letošním kulturním vrcholem Minneapolis.

Literatura
 

Autor: Petr Šmídek, 28.06.06
Návštěvnost: 61497 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
plány koko 18.07.06 16:56
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.