Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
MuBE - Museu Brasileiro de Escultura

Autor: Paulo Archias Mendes da Rocha
Adresa: 218 Av. Europa, São Paulo, Brazílie
Web: www.mube.art.br
Realizace: 1986-88

“Trojúhelníkový pozemek o velikosti 75000 čtverečních stop (7000 m²) leží na hlavní třídě spojující obytnou čtvrť Jardin Europea s centrem města. Namísto klasické budovy volně usazené na pozemku, je zde s terénem i muzeem zacházeno jako s jedním celkem. Velké desky vytvořily zčásti podzemní vnitřní prostory a současně formu venkovního náměstí s bazény a promenádou. Složitý návrh je realizován v jednoduchých formách za pomocí pohledového betonu. Ohromný 197 stop dlouhý a 39 stop široký (60x13m) nosník zarámoval muzeum a vytvořil arkádu nebo přístřeší kryjící vchod. Je patrným znakem muzea v dialogu s městem.“
Martha Thorne, výkonná ředitelka Pritzker Prize

Mendesova Brazilská glyptotéka v São Paulo je jednoduchým, ale přesto provokativním návrhem pracujíícím s obřím překladem, který dodává muzeu osobitý výraz a současně splňuje potřebu chránit a zastiňovat venkovní náměstí. Veškerá péče je směrována k návštěvníkovi, který náměstí využívá k relaxaci, potěšení a sledování představení.
Hlavní vstup do muzea se ukrývá pod náměstím. Rozdílná výška stropů jednotlivých místností muzea vytváří venkovní stupňovitý terén, do kterého se zařezává “štěrbina” vstupu. Pozoruhodné je také “rámování výhledů” šedou pravoúhlou masou na bujnou vegetaci kolem. V závislosti na divákově poloze se jeho zorné pole zužuje nebo rozšiřuje a návštěvník tak pokaždé vnímá krajinu muzea jinak.
Mendesova stavba patřila mezi finalisty soutěže Mies van der Rohe Award 1998 pro latinskoamerickou architekturu, kterou nakonec vyhrál Enrique Norten (TEN Arquitectos) za víceúčelovou stavbu v Mexiku. Toto ocenění bylo jednak stimulující pro místní architekty a zároveň pomohlo zviditelnit současnou latinskou architekturu tak opomíjenou v západním světě.
Za poskytnutí snímků našemu portálu vděčíme brazilskému fotografovi Nelson Kon.
Autor: Petr Šmídek, 22.06.06
Návštěvnost: 41487 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.