Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce správní budovy HDO

Autor: maura | Markéta Veselá
Adresa: Zábřeh, Česká republika | mapa
Investor: HDO spol. s.r.o.
Projekt: 2003-04 Realizace: 2004
Zastavěná plocha: 301 m² Plocha pozemku: 104521 m²
Obestavěný prostor: 1686 m³

Průmyslové areály vykazují po staletí jistou schizofrenii v architektonickém přístupu. Zatímco výrobní a skladové haly jsou vždy utilitární nudné objemy, jejichž účelem je pouze sloužit, tak jsou na druhé straně správní budovy nositeli firemní image a dávají nezajímavým areálům osobitou tvář. Nejinak je tomu v Zábřehu u HDO.
Podíváme-li se na prostorové uspořádání zaniklé brněnské Vaňkovky, objevíme segregaci jednotlivých výrobních provozů do samostatných objektů. Lukrativní místo v urbanistické kompozici opět zaujímá správní budova, avšak není příliš dominantní. Vývojem došlo k ustavení ideálního uspořádání průmyslových závodů. Na úkor jednotlivých budov, které měly městské měřítko a byly v celkovém obraze humánnější, se prosadil monoblok, který správní budovu buď pozřel do své hmoty nebo ji naopak používá jako kontrastní předsazený výtvarný prvek před fasádou. Dalo by se říci, že výše popsané prostorové uspořádání je současným nejpoužívanějším typem průmyslové architektury. Podobné současné průmyslové stavby nalezneme například u Humpolce v Jiřicích (Mayo I a II), v Komorovicích (Hranipex), v Ostravě (Liftcomp), v Praze (Liftec Global) a jinde.
V Zábřehu u HDO se nejedná o novostavbu, nýbrž o rekonstrukci stávajícího areálu. Urbanistické uspořádání bylo dáno, avšak nedostavovala se dostatečná architektonická kvalita. O tu se postarala svým návrhem brněnská architektka Markéta Veselá. Nejprve napřímila vztahy v území, přeřešila okolní plochy a následně se pustila do rekonstrukce správní budovy, která se měla stát nositelkou změny k lepšímu.
Původní nevyhovující plášť byl kompletně demontován. Interiér byl dispozičně uspořádán tak, aby ve správní budově našlo své místo jak vedení firmy, tak zázemí zaměstnanců. Tyto provozy jsou odděleny komunikačním jádrem. Správní budova byla doplněna o vstupní rizalit s recepcí. Nejvýraznější proměnu však zaznamenala fasáda.
Fasáda správní budovy HDO je podle mého názoru jednou z nejzajímavějších u nás. Velmi zdatně sekunduje abstraktnímu opláštění Severomoravské plynárenské v Ostravě od RKAW. Velmi si cením toho, že i přes abstraktní výtvarnou hru nedošlo k potlačení funkce v interiéru (jako je tomu například v Brně u Paláce Omega). V HDO vše funguje tak, jak má. Stavba není konvenčně dělena na sokl, korpus a římsu, nýbrž působí od hlavy až k patě kompaktním dojmem. Architektka se nebojí porušit pravidelný rastr štíhlých oken a v kancelářích okna velkoryse zalomí přes roh. Velmi příjemná podívaná.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.05.09
Návštěvnost: 53088 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.