Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
St. Benno Gymnasium

Autor: Günter Behnisch
Adresa: Pillnitzer Straße 39, Drážďany, Německo | mapa
Web: www.benno-gym.de
Realizace: 1994-96

Když se kníže August Silný koncem sedmnáctého století po svém obrácení na katolicismus stal polským králem, zřídil v Drážďanech pro novice malou latinskou školu. Ta se pozvolna přetransformovala na gym- nasium Svatého Benna. V roce 1939 bylo vybavení školy zabaveno národ- ními socialisty a budova padla za oběť leteckým náletům během druhé světové války. Po pádu železné opony se energicky usilovalo její znovu- postavení. Biskupství Drážďany-Míšeň pověřilo s plánováním místního rodáka Günthera Behnische. V létě 1996 se mohlo 750 školáků nastě- hovat do nové školy na východním okraji městského centra.
Pozemek je od Starého Města oddělen územím pětipodlažních pa- neláků z dob socialismu. Při své úzkosti a extrémní délce je navíc obklo- pen dvěmi dopravně velmi zatíženými ulicemi. Architekti si přáli nabídnout školákům relativně klidné prostředí, které by bylo chráněno před hlukem ulice a špatným vzduchem. Rozhodli se k silně dopravně zatížené Gnützstrasse obrátit zády a směrovat třídy ke klidnější straně. Vidím zde podobnost s jiným Benischovým projektem školy ve Frankfurtu (Geschwister-Scholl-Schule), kde má budova taky dvě tváře. Na východ dlouhá a rozměrná zeď, která izoluje třídy od ulice, a na západ k obytným domům mnohotvará otevřená struktura. Volba barev Ericha Wiesnera, který spolupracoval s Behnischi na konceptu, připomínají obraz luk obklo- pených vinicemi. Záda školy k Güntzstrasse - část tzv. šestadvacátého okruhu - jsou částí, se kterou přichází většina míjejících lidí nejvíce do styku. Tato část budovy přejímá oficiální a reprezentativní úlohu a ukazuje ulici poutavou podobu. Fasáda je prolomena rozptýlenými okny a plastic- ky rozdělena vystupujícími objemy. Objemy těchto prvků odpovídají městskému měřítku a působí již z dálky.
Skrz rozměrná okna mohou být žáci zúčastněni na městském životě a možné jsou i pohledy zvenčí na vnitřní život gymnasia. Místnosti pro vedení a pracovny učitelů jsou pověšeny na stěnu jako zásuvky; pra- covny v přízemí jsou prosklené do ulice. Platanová alej a další skupinky stromů nabízí příjemná předpolí.
Ke Starému Městu a obytným domům se obracející fasáda působí otevřeně a nekompaktně. Na této straně je budova rozdělena do skupin po třech až čtyřech třídách. Je tak rozbita stočtyřicetimetrová délka školy a jednotlivé třídy si mohou připadat svobodněji. Balíky tříd jsou proti sobě natočené.
Na úzké jižní straně parcely byl vypracován společně s městským úřadem koncept městského náměstí. St. Benno gymnasium bezprostřed- ně zasahuje do tohoto prostranství. Odtud vede dominantní schodiště k hlavnímu vchodu na prvním patře, na jehož úrovni se nachází knihovna, aula, komunikační, administrativní a správní prostory. Pod nimi leží dílny, jídelna a tělocvična. Učebny jsou rozděleny do obou úrovní. V severní části pozemku zůstaly stromy a stávající zeleň nedotčeny. Sportovní plocha a prostor k přestávkám sem byly jen citlivě začleněny.

Ocenění:
  • 1998 The RIBA Award for Architecture, Anglie
  • 1998 cena Saského spolku architektů (BDA Sachsen)
  • 1997 Národní architektonická cena (BDA Deutschland)
  • 1997 Zlatá medaile - zvláštní ocenění Ruského spolku architektů
  • 1997 Stříbrná medaile - Mezinárodní akademie architektury, Sofie
  • 1996 Architektonická cena Nového uměleckého spolku, SaskoAutor: Petr Šmídek, 22.02.11
Návštěvnost: 41546 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.