Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
ONYX

Autor: Jean Nouvel
Adresa: Loire-Atlantique, Nantes, Francie
Web: www.onyx-culturel.org
Realizace: 1987-88

ONYX - "Černá krabice"

Budete-li se odkudkoli dívat na kulturní centrum ONYX, napadne vás většinou jediné - černá krabice posazená na velké šedě betonové parkoviště. Černá krabice zdálky jaksi těžko uchopitelná díky své fasádě, která dělá zdálky dojem mírně pórovité asfaltové lepenky. Fasáda je proražena jen vepředu hlavním vchodem a plakátem s nápisem ONYX. Vše ostatní je skryto pod nepřístupnou slupkou černě.
Z jedné strany je tedy ONYX obklopen velkým parkovištěm, z druhé směrem od zastávky tramvaje se pak tyčí nad staveništěm. Těžko nyní říci, získal-li své jméno dodatečně podle svého vzhledu nebo ho již Jean Nouvel pod tímto názvem koncipoval (onyx - druh polodrahokamu (achátu), na povrchu zpravidla černý, při řezu se objeví soustředné různobarevné pruhy) . ONYX, který zde původně stál osamocen je nyní postupně obklopován novým kinem, obchodním domem Decathlon od Normana Fostera a řadou dalších staveb, ztrácí se tak postupně jeho hypnotická osamocenost černého obelisku na betonové pláni.
Vstupme ale do černé krabice, jakkoli se to z dálky zdálo jen těžko možné. První, co nás upoutá je rozlehlý vstupní sál - jak jinak než celý černý s červenými neony s nápisy Jardin a Salles, které nás směrují ke dvěma kovovým shcodištím. Ve stěně sálu naproti vstupu svítí z černoty pás obrazovek. Co vás zarazí hned na začátku je neuvěřitelně malá světlá výška sálu (cca 2,3 m), která mu společně s horizontální rozlehlostí dává poněkud neuvěřitelné proporce, které se vás snaží přitisknout k zemi a vypudit vás okamžitě k úniku po jednom ze dvou hlavních schodišť, která prosvítají před prosklednými fasádami ukončujícími dvě protější stěny sálu. Tedy nic pro klaustrofobiky - u nás by něco takového asi stěží prošlo. Když jsem do sálu vstoupil já, byl uprostřed malý stoleček s rudým ubrusem a prodavačem lístků - Nouvelovu barevnou kombinaci už známe z Palais de Justice (i když ONYX je vlastně jeho dávným předchůdcem), ani bych se tedy nedivil, kdyby používání rudého ubrusu k tomuto účelu bylo předepsáno protokolem ONYXu. Kovová pozinkovaná schodiště pak vedou k podestám se vstupy do sálů. Jednotlivé stupnice jsou z nevyztuženého plechu a mírně se pod vámi prohýbají.


Literatura

Zdroj: Marek Lehmann, www.ArchiNet.cz
Vložil: Jan Kratochvíl, 16.07.05
Návštěvnost: 44765 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.