Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Prada Tower

Autor: OMA
Adresa: 185 Post Street, Grand Avenue, San Francisco, USA
Web: www.prada.com
Projekt: 2002-04 Realizace: 2004

Šestipodlažní budovu na rohu Post Street a Grand Avenue v San Franciscu měla nahradit další vlajková loď značky Prada. Téměř dvakrát tak vyšší návrh než stávající dům je rozdělen do dvou čtyřpodlažních hmot položených nad sebou a oddělených jedním volným poschodím s rudým interiérem.
San Francisco je seismicky velmi neklidné místo. Aby bylo vyhověno přísným stavebním normám, tak je celý ocelový skelet postaven na ložiscích v základové spáře. Místo běžného úhlopříčného zavětrování klasické rámové konstrukce si OMA zvolila tuhou výplň, která by měla odolat pětisetletému zemětřesení. Fasáda z 25 mm tlustého ocelové plechu hraje klíčovou roli ve statice celého domu. Kvůli snížení hmotnosti obvodového pláště a umožnění pohledům dovnitř i ven bylo do plechu vyfrézováno vodním prpraskem 8000 kruhových otvorů (v jedenácti různých velikostech od 63 do 188 milimetrů) rozmístěných ve čtvercovém rastru 295 mm. Hmotná nosná konstrukce silně kontrastuje s tenkou slupkou obvodového pláště.
Miuccia Prada tento nárožní dům koncem minulého roku prodala a tak sešlo i z možné realizace Koolhaasova projektu.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 13.04.06
Návštěvnost: 58853 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.