Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dior Omotesando

Autor: SANAA
Adresa: 5-9-11, Jingumae, Shibuya-ku, Tokio, Japonsko
Web: www.dior.com
Projekt: 03/2001 - 10/2002 Realizace: 2002 - 12/2003
Výška: 30 m Užitná plocha: 1492 m²
Zastavěná plocha: 274 m² Plocha pozemku: 315 m²

Spousta ateliérů dnes dělá dokonale bílé modely a nehmotné vizualizace z říše fantazie, ale jen málokdo dovede svoje vize o zářící architektuře naplnit. V Sanaa to dokážou. Už jsem si zvykl na jejich celoskleněné fasády, tenké ocelové sloupky a pěticentimetrové obvodové zdi, ale pohled na nový obchod Dior v tokijském Omotesando, mi vyrazil dech. Nebylo to ve vnitřním provozu nebo půdorysech, které už nemohly být jednodušší. To nejzajímavější se odehrává několik decimetrů za zdvojenou fasádou z plochého skla, kde jsou zavěšeny vytvarované panely z průsvitného o plexiskla připomínajícího drapérii. Tyto panely jsou potištěny jemnými horizontálními pruhy, a v závislosti na intenzitě denního či umělého osvětlení mají největší podíl na proměnách domu. Bezmála třicet metrů vysoká stavba je rozčleněna jen na čtyři regulérní patra (pak je šalamounsky vyřešen prostor technických pater mezi stropem a podlahou). Osm nepravidelně rozmístěných hliníkových pruhů na fasádě ukazuje proměnlivost světlých výšek vnitřních prostorů. Translucentní a zvlněná fasáda zároveň dává nejasný obrys toho, co se uvnitř odehrává. Obchod Christian Dior v Omotesando je v mnohém synonymem ženy.
Nejvíce o stavbě poví slova autorů: „Vlajková loď obchodů Christian Dior stojí v Tokiu na Omotesando Street. Úkolem bylo vytvořit od sklepa až po třetí patro obchodní plochy a do čtvrtého patra umístit vícefunkční místnost. Interiéry si chtěl Dior navrhnout sám. Za těchto podmínek jsme se rozhodli neukrývat interiéry za neprůhlednou fasádou, ale naopak odhalit vnitřek aniž by rozpadl obraz celistvosti stavby.
Nejdůležitější charakteristikou je výšková regulace pozemku ve spojitosti s maximální velikostí podlažní plochy, které v tomto případě činilo 5:1. Využili jsme celých 30 metrů, které místní územní plán připouští jako maximum. Tím jsme požadované ploše poskytli co nejvíce objemu, který jsme pak rozdělili horizontálními rovinami stropů a podlah. Ty vytvořily místnosti extrémně vysoké, extrémně nízké a s běžnou výškou stropu; poschodí jsou naskládány nad sebou a každé má svoji vlastní funkci jako prodejní nebo technické. Tato podlažní kompozice vytváří iluzi, že má stavba víc než čtyři patra, ale ona jen zatím snižuje vnitřní zhuštěnost.
Fasáda je obalena čirým plochým sklem, které dělá budovu průhlednou. Za sklem jsou poloprůhledné elegantně zakřivené akrylátové paravány, které vyvolávají eleganci krejčovského uměni značky Dior. Uvažovali jsme o vytvoření obrazu značky Dior prostřednictvím fasády, ale zároveň jsme také chtěli prozkoumat ideu vztahu mezi objemem a podlahou.“

Část fotografií jsme mohli publikovat s laskavým svolením pana Minoru Takeda. Domo arigato.

Literatura
 
 

Autor: Petr Šmídek, 31.03.06
Návštěvnost: 66163 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... Sofie Othmanová 01.04.06 00:55
.... Daniel John 01.04.06 10:04
.... kagy 28.04.07 10:54
Dior Rivas 29.07.09 13:37
neplač cipísek 04.06.10 14:23
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.