Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
S L U B

Autor: Ortner & Ortner | Laurids Ortner, Manfred Ortner
Spoluautor: Rudolf Finsterwalder
Adresa: Zellescher Weg 17, Drážďany, Německo | mapa
Web: www.slub-dresden.de
Realizace: 1996-2002

Během své přednášky 16.listopadu 2001 na TUD představil technicky zaměřenější z bratrů Ortnerů tři právě dokončované projekty: Museumsquartier ve Vídni, Schiffbau v Curychu a SLUB v Drážďanech. Po celou dobu se snažil vyhýbat pojmům architektura či umění. "Jsme inženýři, kteří se snaží vyhovět potřebám klienta." Na závěr každý pochopil, že póza poslušného inženýra je jen součástí image. To, co například čeká na schválení od vídeňských památkářů a úředníků stavebního úřadu, je daleko za hranicemi pokory a pouhé funkce. Museumsquartier se bude bláznivě rozrůstat.
Zpět do Drážďan. Po novém posluchárenském centru a chemické fakultě byla dokončena zemská a univerzitní knihovna, doposud roztroušena v 15-ti budovách po celém městě. Spojením tří institucí (sasské státní, zemské a univerzitní) vznikla knihovna evropského významu s více jak sedmi milióny svazků a datových nosičů. Samotná stavba ukazuje navenek jen dva stejně velké kamenné kvádry (47x16,5x19m), které stojí na zatravněné ploše a plní funkci skladů. Zbytek se odehrává pod zemí. Mezi dvěmi kvádry se nachází světlík čítárny o stejné půdorysné ploše. Čítárna je také centrálním prvkem třípodlažního podzemního soklu, který se rozprostírá pod trávníkem bývalého sportovního hřiště. Knihovna sama zabírá s celým svým zázemím 40,000 m².
Koncept O&O nutí hledat paralelu v Perraultově knihovně v Paříži. V Drážďanech se však netyčí formální věže ze skla, ale kamenné regály na ramenech knihovny. Návrh neplní reprezentativní úkol, ale je odpovědí na místo. Na pozemku byly zachovány cenné stromy, které se nachází čtyři metry nad úrovní hlavního vchodu. Motiv knihy se otiskl do kamene. Slavnostní otevření se konalo v dubnu, pro běžné studenty se dveře otevřou začátkem nového školního roku.

Autor: Petr Šmídek, 06.02.15
Návštěvnost: 55565 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.