Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Ateliér v Oyodo II
安藤忠雄建築研究所

Autor: Tadao Ando
Adresa: 2-5-23 Toyosaki, Kita Ward, Osaka, Japonsko | mapa
Web: www.tadao-ando.com
Projekt: 1989-90 Realizace: 1990-91
Užitná plocha: 452 m² Zastavěná plocha: 92 m²
Plocha pozemku: 116 m²

Tadao Ando staví po celém světě, přesto zůstává věrný svému rodnému městu. Stejně tak jako jeho ateliér zůstává věrný jedinému místu uvnitř této dvou a půl milionové japonské metropole. V roce 1972 navrhla Andova kancelář dům pro čtyřčlennou rodinu do centra Osaky. Drobná třípodlažní stavba stála na úzkém pozemku o velikosti 47 m² v sousedství předválečného dřevěného nájemního domu. O deset let později Tadao Ando odkoupil tento dům a zřídil si v něm svoji kancelář. Původní návrh rozšířil na sousední pozemek a také ho nadstavěl do výšky. Za dalších deset let se Andova kancelář rozrostla do podoby, jak ji známe dnes - sedmipodlažní budova s atriem přes celou výšku a odstupňovanými patry. Podobně jako u prvního návrhu z roku 1972 se i zde život odehrává uvnitř kolem atria zastřešeného světlíkem kudy proniká jen nezbytné světlo (Ando klade větší důraz na kvalitu světla než jeho kvantitu). Čas od času se atrium promění v přednáškou místnost - ze schodišťové věže se přednáší a odskákaná podlaží slouží jako tribuna pro posluchače. Opodál stojí třípodlažní betonový kvádr, který také slouží potřebám Andovy kanceláře. Do ulice nemá vůbec žádná okna a obrací se do vnitřní zahrady obehnané vysokou zdí.
Čerpáno z knihy Fracesco Dal Co

Na otázku, co ho drží v Osace a kraji Kansai, Ando odpověl: „Narodil jsem se zde a strávil prvních dvacet let svého života. Čas, který jsem zde prožil, byl hodně stimulující a nejúchvatnější v celém mém životě. Místní lidé mi dali umožnili tvořit, když jsem zakládal svoji architektonickou kancelář. Spousta odvážných lidí podpořila energií moje smělé plány a sdílela moje sny. Prostředí Kansai ze mě udělalo to, čím jsem teď.”
Autor: Petr Šmídek, 21.03.10
Návštěvnost: 42592 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.