Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nakagin Capsule Tower
中銀カプセルタワー管理人室

Autor: Kisho Kurokawa
Adresa: 8-16-10 Ginza, Chuo-ku, Tokio, Japonsko | mapa
Realizace: 1970-72 Výška: 54 m
Užitná plocha: 3091 m² Plocha pozemku: 429 m²

Petr Šmídek, 2012
Nakagin Capsule Tower z roku 1972 je první realizace kompletovaná z prefabrikovaných buněk. Do té doby existovaly jen podobně odvážné plány na papíře nebo nesmělé prototypy ve skutečnosti. O pět let starší servisní věž studentského hostelu vyskládaná z hygienických buněk od Nicka Grimshawa nebyla samostatná, ale jen obsluhovala historické budovy z 19. století a u Safdieho Habitatu 67 hrály stále velkou roli dokončovací práce na staveništi a chyběla tu možnost snadné recyklace. Kisho Kurokawa, zakladatel avantgardního architektonického hnutí nazývaného metabolismus, tak získal primát v použití “kapslové” architektury pro každodenní běžnou stavbu.
140 kapslí o vnitřních rozměrech 2,3 x 3,8 x 2,1 m (šířka x délka x výška) s kruhovým oknem je připevněno k jednomu ze dvou betonových jader pouze čtyřmi šrouby. Tyto šrouby byly navrženy, aby snášely vysoké napětí, ale zároveň se spoje daly znovu rychle rozbrat. Dům splňuje ideje metabolistů o recyklovatelné a trvale udržitelné architektuře. Každý z boxů o ploše 8,5 m² je samostatnou jednotkou se všemi vestavěným spotřebiči (magnetofon, rádio, telefon, televize, klimatizace...), nábytkem a hygienickým zázemím. Jednotka byla navržena pro jednu osobu a mohla sloužit buď jako obytná garsonka nebo jako pracovna. Několik boxů pospojovaných dohromady může sloužit k ubytování rodiny. Obytné jednotky včetně vnitnřního vybavení byly kompletovány v továrnách. Na stavbu se přivezly již hotové a za pomocí jeřábu byly vyzdviženy a upevněny ke komunikačnímu jádru.
O čtyři roky později použil Kisho Kurokawa kapsle o stejných rozměrech u jiné své slavné stavby - Sony Tower v Ósace - s jedinou obměnou, že na fasádu použil nerezovou ocel.
V září minulého roku proběhla tiskem zpráva, že ztělesnění toho, o čem Archigram v šedesátých letech jen snil, bude nakonec zbořeno. Samotní obyvatelé Capsule Tower se už podepsali pod občanskou iniciativu za stržení této stavby a postavení něčeho nového. Problémem jsou zastaralé odpady, netěsnící vodní potrubí a některé stavební díly z azbestu. Domu se v současnosti dávají šance 50:50. Sám Kurokawa tvrdí, že bude lepší kapsle během osmi měsíců kompletně zrekonstruovat než dům zbourat a čtyři roky stavět nový. Organizace Docomomo se neúspěšně pokusila budovu zapsat na seznam Unesco a japonská vláda zatím odmítá památkovou ochranu pro poválečnou architekturu.
V dnešní době Capsule Tower slouží převážně malý kancelářím a jako přechodné ubytování od pondělí do pátku s měsíčním nájmem 70.000 jenů (14.000 Kč) za jednotku.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 15.03.12
Návštěvnost: 57394 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.