Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Pulitzer Foundation for the Arts

Autor: Tadao Ando
Adresa: 3716 Washington Boulevard, St. Louis, USA
Web: www.pulitzerarts.org
Náklady: 17 000 000 USD Projekt: 1996
Realizace: 09.1997 - 17.10.2001 Užitná plocha: 800 m²

Profesor Jim Lutz, architekt a lektor University of Memphis, mě pozval na výlet do St. Louis, hlavním městě státu Missouri v USA. Stalo se tak v červenci 2004, během mého pobytu v USA a nakonec nás jelo celkem pět na celodenní výlet z místa našeho přechodného působení v Memphisu v Tennessee. Cíl byl předem jasný: Dvě moderní stavby se stejnou funkcí, sousedící vedle sebe, mající však různé majitele i tvůrce.

První z nich je Pulitzerova nadace umění od japonského architekta Tadao Ando. Jedná se o první realizaci tohoto architekta ve Spojených státech. V současnosti už jich je v USA několik.
Emily a Joseph Pulitzerovi se v roce 1989 rozhodli k rekonstrukci a rozšíření stávajícího objektu ve kterém nadace sídlila. V roce 1990 oslovili Tadao Ando jako architekta projektu. Postupně, jak se rozrůstal požadovaný program, dospěl klient v roce 1995 k rozhodnutí realizovat novostavbu na volném pozemku, počítající i s umístěním kancelářských a provozních prostor nadace. Zároveň se stalo součástí zadání i umístění stálé expozice děl dvou umělců - abstraktního malíře Ellswortha Kelly a sochaře Richarda Serry. Všichni tři umělci tvořili svá díla zároveň a ovlivňovali se navzájem.
Ando o svém díle říká: „Jsou to v podstatě dva jednoduché obdélníky. Ale jakmile jednou vstoupíte dovnitř, objevíte bohatý a komplexní prostor. Jakmile už jste jednou uvnitř, uvidíte věci, které se vám skrývají zvenčí. Doufám že tento akt vám pomůže pochopit že život skýtá všechna překvapení a zázraky pouze když si je sami dovolíte objevit.“
Stavba je realizována z neuvěřitelně hladkého monolitického betonu. Neuvěřitelné, a v našich podmínkách snad i neproveditelné. Postup při realizaci je možné spatřit na stránkách nadace. Doporučuji všem stavebním společnostem!
Zvenčí neprostupný „bunkr“ skrývá nádherné vnitřní prostory, o kterých jen zdánlivě napovídá prosklení horního podlaží a přesazená střecha, zdánlivě připomínající stavby F.L.Wrighta. Složitě klikatý přístup do vstupní haly je v úplném kontrastu s velkorysými prostorami uvnitř a hlavně s plochým bazénem v centru dispozice (cca 7 x 50 metrů), dělícím zvenku jednotný kubus na dva. Hlavní výstavní prostor, cca 7 x 56 metrů je na konci vysoký přes dvě podlaží, tedy 14 metrů. Na této stěně je obraz „Modrá černá“ od E. Kellyho. Podél hlavního sálu vede galerie s oknem k bazénu, který odráží světlo dovnitř stavby. Obraz je osvětlen střešním světlíkem přes celou šířku prostoru.
Dlouhodobý přítel Pulitzerových - sochař Richard Serra - měl ke své práci místo ve vnitřním nádvoří. Tedy venkovní plastika. Kdo zná práce tohoto umělce, nebude překvapen, jak nádherně spolu působí Andova stavba a Serrovy ocelové křivky. Je úžasné, že nádvoří mohlo být rozšířeno o druhou část, která patří Museu současného umění v St. Louis, druhé stavbě, o které jsem se zmínil v úvodu.
Vzhledem k tomu, že v interiérech Pulitzerovy nadace je zakázáno fotografovat, doporučuji zájemcům navštívit alespoň webové stránky.

Zároveň přikládám celý článek k oběma navštíveným stavbám od mého průvodce, profesora Jima Lutze, publikovaný v No.50., ze kterého jsem i vycházel při některých citacích.
Autor: Evžen Dub, 03.02.10
Návštěvnost: 45529 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.