Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Contemporary Art Museum

Autor: Allied Works Architecture
Adresa: 3750 Washington Blvd., St. Louis, USA
Web: www.contemporarystl.org
Náklady: 6 500 000 USD Realizace: 2003
Soutěž: 1999

Tento projekt časově navazuje na Pulitzerovu Nadací, které autorem je Tadao Ando. Druhá stavba, přímo sousedící s Pulitzerovou nadací je Contemporary Arts Museum jejímž autorem je americký architekt Brad Cloepfil.

„First Street Forum“, což bylo původní jméno organizace, se v počátcích úvah o tvůrci projektu rozhodovala mezi třemi veličinami evropského původu: Herzog & de Meuron, Enrique Norten, Rem Koolhaas a Peter Zumthor. Museum se nakonec rozhodlo jinak. Dalo přednost stoupající hvězdě architektonického nebe na domácí scéně. Architektonický ateliér Allied Works, v čele se svým zakladatelem Bradem Cloepfilem měla v té době již za sebou několik prací obdobného charakteru: Rozšíření Musea od Roberta Venturiho v Seattlu, Museum umění a designu na Manhattanu, rozšíření a přestavbu Musea umění universitního kampusu v Michiganu.

Nárožní parcela západně od Pulitzerovy nadace je svým průčelím plynule zakřivena podle křivky uliční čáry. Ke koncepci autor říká: „Tato stavba je skutečně pouhá skořápka, takový druh staveniště pro umělce.“ Na rozdíl od sousedního projektu s trvalou expozicí je toto museum určeno pro výměnné výstavy rozličných tvůrců a stylů. „Věřím, že to bude prostor kde umělci a kurátoři mohou přijít a tvořit. Pokusili jsme se vytvořit „resonant volumes“.
Je to rozdílný přístup než sousední stavba, tvůrci však používají obdobného měřítka i materiálu. Základním materiálem je i zde pohledový beton. Hmoty jsou zdá se ještě velkorysejší než u Anda. Zjemnění měřítku dodává použití nerezové sítě jako fasádního pláště, stejně tak i velkorysé skleněné plochy - otvory s průhledy dovnitř, jako když otevřete šuplíky.

Nejkrásnější je společné vnitřní nádvoří s plastikou Richarda Serry. Contemporary Art Museum má směrem do nádvoří umístěnou kavárnu se stolky. Je tu ticho a klid. Člověk i na chvilku zapomene kde je a proč tam je. Kouká na to rezavé železo, šedé stěny a schody. Skoro až pocit soukromí atria rodinného domu. Obě stavby totiž měřítkem ani nejsou o tolik větší.

Podrobněji článek k oběma navštíveným stavbám od Jima Lutze, publikovaný v No.50., ze kterého jsem i vycházel při některých citacích.
Autor: Evžen Dub, 26.01.10
Návštěvnost: 44945 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.