Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nemausus 1

Autor: Jean-Marc Ibos, Jean Nouvel
Adresa: 66, Avenue du Général Leclerc, Nimes, Francie | mapa
Náklady: 183 000 000 CZK Projekt: 1983
Realizace: 1985-87 Užitná plocha: 10400 m²

Soubor 144 sociálních bytů na jihu francouzského Nîmes vypadá jako dva obří tankery, které se ocitly na suchu. Z ekonomických důvodů byly na stavbě ve velké míře použity sériové díly z průmyslové architektury, což posílilo pocit vnímání domu jako lodě. Monotónně se opakující modul nosné betonové konstrukce nezabránil tomu, aby nevznikla nabídka 17 různých variant bytů (některé z nich jsou na sociální bytovky opravdu velkorysé - 140 m²). Betonová konstrukce byla obalena do hliníkového pláště, který se dá v případě potřeb složit jako garážová vrata a život z bytů přesunout na rozměrnou pavlač. Dům si stejně jako své kritiky našel i zastánce. Namísto sociálního ghetta se z něj stala umělecká kolonie. Osobně jsem dům objevil v roce 1996 a po deseti letech ho konečně uvidím na vlastní oči.

Koncept
Nouvelovým cílem bylo vytvořit za stejné peníze více podlažní plochy než bylo obvyklé. Postavil však dva domy s běžným rozpočtem. Protože se výška nájmu odvozuje podle počtu čtverečních metrů na obyvatele, platí nájemníci nadprůměrnou cenu. Vzniklo o 55% více prostoru, který byl zároveň o 52% dražší. Stavební firma ušetřila, ne však lidé žijící v domě.

Profil obyvatel

Nájemníci Nemausus jsou mladí. 80% z nich je mladších než 35 let. Nejstarší obyvatel má 51 roků. 20% nezaměstnaní, 3% dělníci, 20% zaměstnaní, 31% nadprůměrně vzdělaní, 19% studenti, 7% ostatní.
30% obyvatel tvoří nízkopříjmová skupina lidí; 40% skupina se středním příjmem, která ve Francii běžně žije ve vlastním rodinném domě, ale nemají tu potřebu; 30% nejsou sociální skupinou, ale bydlí zde protože se jim líbí architektura.
Mají rádi: luxusní prostory; velké byty a terasy; spousta světla v interiérech; dobře odizolované.
Nemají rádi: betonové zdi vypadají jako nedokončené; umění na stěnách připomíná grafitti; betonové zdi jsou špinavé; architekt se snažil svojí stavbou příliš provokovat; byty se nedají úplně zatemnit; mimo byt chybí uzamykatelné kočárkárny nebo sklepy.
Standard bytů: 15m² velké koupelny s oknem, 5 metrů světlá výška obývacího pokoje.

Fakta

Projekt Nemausus se prodražil o 1,5 milionu francouzských Franků (zhruba 8 milionů korun, ale před dvaceti lety), což zapříčinilo průmyslově vyráběné zábradlí balkonů, které muselo být přizpůsobeno k přimontování na hlavní ocelovou konstrukci balkonů.
Skládací dveře na jižní straně domu stály celkem 9,4% z celkového rozpočtu stavby. Lidem se však líbí možnost otevření celého bytu na balkón.
Červenobílé signalizační nátěry stály 0,8% z ceny domu. Někteří shledávají industriální znaky domu za přehnané.

Politika

Starosta Nîmes se zná Nouvelem od doby soutěže na Carré d’Art, kterou nakonec postavil Norman Foster, ale Nouvel byl také-vítězem. Starosta byl celý horlivý, aby se mohl s Nouvelem podílet na nějakém projektu, a dal mu volnou ruku při navrhování. Nouvel zavolal Jean-Marc Ibos, který v té době pracoval v kanceláři Franka Gehryho, jestli by mu s projektem nepomohl, s čímž Ibos souhlasil.
Stavební firmy se obávaly neobyčejné náročnosti projektu a souhlasily s jeho realizací jen za cenu velmi vysokých nákladů. O ceně se architekti se stavebními firmami dohadovali 15 dní.

Literatura
 

Zdroj: Bouke Albada
Vložil: Petr Šmídek, 16.01.07
Návštěvnost: 52427 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.