Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Pavilon v Bruggách

Autor: Toyo Ito
Adresa: Bruggy, Belgie
Realizace: 2002

Hlavním kulturním městem Evropy se pro rok 2002 staly belgické Bruggy. Jeho radní mezi jinými oslovili i nejvíce invenčního japonského architekta současnosti, aby na historickém náměstí ve středu města navrhl provizorní pavilon. Původně se uvažovalo, že na náměstí bude stát od února do listopadu. Vydržel to však podstatně déle. Nový a moderní pavilon ve tvaru mostu (nebo tunelu) měl symbolicky spojovat dnešek s deset století trvající tradicí místního stavebního umění. Itův 22 metrů dlouhý most klenoucí se přes kruhovou vodní plochu se nachází v samém centru, kde Bruggy vznikly a kde jsou obnaženy základy bývalého kostela St. Donatius. Při navrhování měl Ito stále na paměti Miesův Barcelonský pavilon, kde ke kulturnímu manifestu své doby architekt použil také novátorské prostředky. Samotný pavilon stojící na mostě má půdorysné rozměry 15,4 x 6,3 metru. Jeho stěny vypadají jako včelí plástev, která byla zpevněna oválnými terči. Za pomocí inovačních technologií a jednoduchých architektonických linií Ito stvořil obraz lehkosti, pokroku, ale i pomíjivosti. Koncept v sobě spojuje prostotu a pozorné vnímání místa. Pavilon není jen architektonickou nebo kulturní výpověď doby, ale je zároveň výzvou pro know-how průmyslových podniků a přináší možnost nového využití netradičních materiálů.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 25.01.06
Návštěvnost: 54729 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Milé, hravé, hezké! šakal 25.01.06 22:00
Jára Cimrman Jára Cimrman 26.01.06 07:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.