Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Church of Light
日本キリスト教団 茨木春日丘教会

Autor: Tadao Ando
Adresa: 4-3-50, Kita-kasugaoka, Ibaraki, Japonsko | mapa
Web: www.ibaraki-kasugaoka-church.jp
Projekt: 1987-88 Realizace: 1989-90
Užitná plocha: 113 m² Zastavěná plocha: 113 m²
Plocha pozemku: 839 m²

Malý křesťanský kostel vytvořený z hedvábně hladkého betonu je skromně zasazen do tichého prostředí obytné čtvrti na předměstí Osaky. Místní křesťanské centrum se skládá ze dvou pravoúhlých objemů, které jsou oba protnuty pod úhlem 15 stupňů volně stojícími betonovými zdmi. Prvním z objemu je kostel, do něhož se člověk dostává nepřímo proklouznutím mezi dvěma protnutými zdmi. Druhý objem, přistavěný v roce 1999, tvoří nedělní škola.
Prostor kaple je definován světlem, silným kontrastem mezi světlem a stínem. Světlo do kaple vstupuje z otvoru vyříznutého ve zdi za oltářem. Okno ve tvaru kříže probíhá přes celou zeď od podlahy ke stropu, ode zdi ke zdi a dokonale lícuje se spárami v betonu. Zároveň vytváří duchovní obraz plovoucí na betonové zdi. Světlo přichází také odtam, kde hmotu kaple prořezává volně stojící betonová zeď. Úzké pruhy prostupujících paprsků putují během dne tmavým interiérem. Temnota kaple je dále posílena tmavou a hrubou texturou prkenné podlahy a lavic, které byly postaveny ze dřeva sloužícího původně při stavbě kaple jako lešení.
Hladké a světle zbarvené dřevo v interiéru nedělní školy stojí v kontrastu proti tmavé kapli. Objem nedělní školy odkrývá výšku stropu přes dvě patra s mezaninem, kde se nalézá malá kuchyně, stůl a lavice užívané při společných setkáních.
V nedělní škole byste také mohli najít světlo vstupující do prostoru v místě protnutí objemu se samostatně stojící betonovou zdí. Celý prostor tu ožívá nejen proměnným světlem, ale také dětským zpěvem, zvuky klavíru, dospělými bavícími se po nedělní bohoslužbě a smíchem.
Autor: Petr Šmídek, 10.12.10
Návštěvnost: 53234 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Smidek rules Pavel Nasadil 24.10.12 17:11
Japonská cesta byl hlavně po Andovi... Petr Šmídek 24.10.12 21:03
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.