Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
London Metropolitan university, Graduate Centre

Autor: Daniel Libeskind
Adresa: 166-220 Holloway Road, Londýn, Velká Británie | mapa
Web: www.londonmet.ac.uk
Náklady: 5 500 000 Euro Realizace: 2002-04
Soutěž: 2001 Užitná plocha: 650 m²

„Dům tvoří tři protínající se hmoty, které navenek zdůrazňují provozní vztahy uvnitř: první z nich vytváří spojení mezi veřejností, novostavbou a univerzitou v pozadí, další hmota je spojnicí univerzity s městem a poslední hmota zapojuje budovu do kontextu ulice Holloway Road. Malé náměstí zdůrazňuje a poutá na vstupní část.
Stavba je celá oděna do reliéfních nerezových ocelových panelů vytvářejících jasné a stále se měnící plochy. Okna jsou pojatá jako velké geometrické zářezy poskytující zesílené denní světlo do kavárny, chodeb a seminárních místností. Vnitřní prostory jsou jednoduché, výrazné a poskytují univerzální využití pro různé události.”
Absolventské centrum v areálu London Metropolitan University (dříve University of North London) je první stálou stavbou Daniela Libeskinda v Londýně. Předtím na několik měsíců postavil v Kensingtonských zahradách letní pavilon pro Serpentine Gallery. Obě tyto drobné stavby jsou však pouhou předehrou k projektu na rozšíření Victoria & Albert Museum, který zvítězil v soutěži v roce 1996. Odvážnou statiku V&A Museum zaštítil Cecil Balmond, takže to vázne jen po finanční stránce.
Libeskindova přístavba univerzitního campusu leží na rušné komunikaci v severozápadní části Londýna. Nejde o příliš prestižní školu, ale i ta se snaží zaplnit svůj areál kvalitní architekturou. Brutalistní věž z roku 1966 změkčil před pěti lety svojí přístavbou Rick Mather a v březnu minulého roku se otevřela nová část pro postgraduální studenty od Daniela Libeskinda. Libeskind, jako nemnoho dalších architektů, vyrábí svými neobvyklými stavbami a příběhy k nim ikony a orientační body pro široké okolí. Také projekt pro LMU doprovází příběh, který autor nazval Orion: tři protínající se hlavní hmoty jsou sestaveny do tvaru souhvězdí Orion, které je „kosmickým znamením severní oblohy” (v té době se škola jmenovala University of North London). Čas ukáže, jestli se Libeskindův jazyk (okna a dveře nepravidelných tvarů, bortící se stěny) hodí i na typologii škol.
Autor: Petr Šmídek, 28.12.11
Návštěvnost: 54941 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.