Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Kostel Don Bosco
Don Boskov center Maribor

Autor: DANS arhitekti | Miha Dešman, Katarina Pirkmajer Dešman
Spolupráce: Rok Bogataj, Eva Fišer Berlot, Vlatka Ljubanović
Adresa: Engelsova ulica 66, Maribor, Slovinsko | mapa
Web: maribor.donbosko.si
Investor: Salezijanski inšpektorat
Projekt: 2011 Realizace: 2015
Soutěž: 2007

Na jižním okraji druhého největšího slovinského města vyrostl na sídlišti mezi supermarkety nový kostel sloužící katolickému řádu salesiánů Dona Bosca. Návrh pochází od lublaňských architektů Mihy a Katariny Dešman z ateliéru DANS arhitekti. Do kompaktního obdélníkového půdorysu jsou vepsány tři oblé tvary: vykrojený vstupní dvůr, boční kaple a převýšená hlavní loď. Přestože byl kostel předán do užívání již před dvěma lety, stále se čeká na dokončení věže se zvonicí a křídla se sportovní halou. Zatím se do areálu vstupuje od severního parkoviště v zadní části. V budoucnu by se však mělo do hlavního dvora přicházet od hlavní komunikace z jihu. Z nízkého pravoúhlého objektu vyrůstá válcová hmota sakrálního prostoru a v budoucnu ještě přibude skulpturálně tvarovaná vertikála kostelní věže. Autoři chtěli vytvořit „místo k rozjímání s jediným výhledem směrem k nebi“, což uplatnili na uzavřeném vstupním dvoře i v hlavní lodi, kam slunce proniká velkým kruhovým světlíkem umístěným nad oltářem. V hlavním prostoru může během obřadu na dřevěných lavicích usednout až 300 věřících. Ze stropu je zavěšena stovka ručně vyrobených keramických lamp. Místnosti jsou oproštěny od dekorací a místo toho přiznávají konstrukční skladbu i materiál. Kazatelna, oltář i svatostánek byl navržen pro tento konkrétní prostor. Jediným převzatým prvkem jsou dvířka k tabernáklu Dona Bosca z turínské baziliky.
Autor: Petr Šmídek, 09.11.17
Návštěvnost: 5473 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.