Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
VIT - provozní budova

Autor: querkraft architekten
Adresa: Innovationsstrasse 2, Asperhofen, Rakousko
Web: www.vit-bauelemente.at
Projekt: podzim 2002 Realizace: 06/2003 - 11/2003
Užitná plocha: 652 m² Plocha pozemku: 2334 m²

Klient-obchodník chce oslovit zákazníky projíždějící po silnici, proto navrhujeme jednoduchou plechovou rouru. V místech, kde k ní přijíždějí nákladní vozy, leží ve svahu, na opačné straně se zvedá, přičemž pod sebou nechává zákazníky parkovat. Zřetelně a nahlas volá směrem k silnici: Tady jsem! Silnice zároveň slouží jako divácká galerie. Roura je uzavřená, jen na své čelní straně umožňuje panoramatický výhled do údolí. Jednací místnost a vchod jsou připojeny jako „plechové roury druhé generace“ a propůjčují tak industriální stavbě „bláznivý“ nádech. Vstup se sklání, vytváří práh, napětí, definuje scénu. Vyvyšující se kancelář ředitele je hierarchicky odtržena od hmoty jako distingované odtažený malíček.
Autorská zpráva

Místo aby se klient snažil svažitý pozemek v průmyslové zóně Asperhofen nákladným vyrovnat, rozhodl se pro vyčnívající (“herausragende” - též skvělou, pozn.překl.) variantu: z velké dálky spatřitelnou rouru, kde jedna strana spočívá na terénu a druhy její konec se tyčí šest metrů nad zemí na tenkých podpěrách. Pro podnikatele, který uvnitř prodává okna a zimní zahrady, se tato nad terén vyložená stavba stala zároveň reklamou, kterou nelze z frekventované silnice přehlédnout.
Jedním dolů namířeným postranním tykadlem se po dlouhém schodišti vchází do hlavní roury a do druhého nahoru orientovaného ramene je umístěna majitelova kancelář.
Když se, podobně jako v tomto případě, uvážlivě a s přesvědčivým gestem zasadí stavba do kontextu, pak je další krášlení zbytečné. Člověk si může dovolit skrovnost, aniž by vypadal nuzně.
Text: Gabriele Kaiser, AzWZdroj: querkraft architekten & Architekturzentrum Wien
Vložil: Petr Šmídek, 05.11.05
Návštěvnost: 56121 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.