Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Galeries Lafayette

Autor: Jean Nouvel
Adresa: Friedrichstrasse 76-78, Berlín, Německo | mapa
Web: www.lafayette-berlin.de
Investor: Euro Projekt Entwicklungs GmbH
Náklady: 76 700 000 Euro Realizace: 1993-96
Soutěž: 1991-92 Užitná plocha: 40000 m²

Bezprostředně po pádu berlínské zdi se začal z Berlína vytrácet děsivý kontrast dvou světů a hladiny obou společností se začaly srovnávat. Prázdná místa v okolí zdi se stala lukrativní stavební plochou a berlínská Friedrichstrasse získala na svém významu, poněvadž se stala jednou z hlavních dopravních tepen v historickém středu Berlína. V roce 1992 proběhla soutěž na zastavění parcely na Friedrichstrasse. Vítězi se stali Oswald Ungers, Ieoh Ming Pei a Jean Nouvel. Všichni tři navrhovali objekt poměrně stejné hmoty a proporcí, Ungers s Peiem naladili své návrhy do kamenných obkladů jako upomínku na klasickou pruskou architekturu, na druhé straně Nouvel přišel se svou oblíbenou ocelí protkanou sklem a samozřejmě padla volba na jeho moderní projekt.
Nouvelova stavba je vskutku nevšední. Ve dne temná fasáda se v noci promění v zářící plochu, nápisy v proužcích svítí do noci a obří obrazovka poutá kolemjdoucí. Střední část budovy okupuje Galeries Lafayette, což je pro neználky ráj žen a dívek, které by zde dokázaly strávit hodiny. Ústřední část stavby prosvětluje dvojice kuželů, jak viditelná upoutávka na starou pařížskou Lafayette. Nároží jsou v budově vyhrazena pro kanceláře a rovněž je prosvětlují tentokrát menší kužely. Geniální je detail hrotů kuželů, které ční v prostoru a fascinují. Ty jsme ale neviděli. A abych nezapomněl, velmi dobrým prvkem je u této budovy kšilt, který ční nad výlohami v přízemí - je z hliníku (Jak říká Jean Nouvel: "Používám hliník, poněvadž jen on dokáže tak specificky odrážet světlo..." - viz. Kulturní a kongresové centrum v Lucernu) a nádherně vás přidusí a natlačí pozornost do výlohy a když prší, tak jste v suchu.

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 22.07.06
Návštěvnost: 54344 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pocit z prostředí JPVarchitekt 20.09.08 19:20
Brutální skloocelové monstrum Eva 20.09.08 22:01
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.