Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bundle Tower

Autor: FOA
Adresa: New York, USA
Projekt: 2001 Realizace: 2001
Výška: 500 m Počet pater: 110

Bundle Tower je volně plovoucí, latentní utopie, navržená na místo věží World Trade Center, zničených při teroristickém útoku na New York. Může ale stát i na jiném místě v metropolích, jako jsou například Peking, Londýn, Mexico, Paříž, Soul, Singapur, Šanghaj nebo Tokio. Věž je prezentována ve své nejobecnější formě, bez jakýchkoli lokálních specifik, které by vyplynuly z eventuálních rozdílností konkrétních věží nebo z charakteru konkrétního pozemku. Bundle Tower lze popsat jako maximálně diagramatickou formu architektonického druhu, která vyrůstá z obecného ekosystému a čeká na specifické podmínky, v nichž by uskutečnila svůj potenciál. Provizorně bylo zvoleno měřítko, odpovídající původnímu komplexu WTC (1,3 mil. m²), ale v principu je navržena tak, aby se mohla stát nejvyšší budovou světa.
Podíváme-li se na historii mrakodrapů, zjistíme, že s větší výškou dochází vždy ke koncentraci a posilování materiálů na obvodu budovy. Čím je budova vyšší, tím menší je stabilita na jejím obvodu a je zapotřebí zvětšovat poloměr budovy. Výsledkem jsou velmi hluboké dispozice, které se neobejdou bez umělého osvětlení a mechanické ventilace.
Chtěli jsme vytvořit nový typ mrakodrapu a snažili jsme se pracovat spíše s celkovým objemem budovy, než jen s konstrukcí a dispozičním rozvrhem. Především jsme se chtěli vyhnout příliš hlubokým kancelářským prostorům, což bývalé WTC řešilo rozdělením komplexu do dvojice nezávislých věží. Náš návrh předpokládá zachování fyzické kontinuity celé hmoty budovy a její staticky výhodné využití. Komplex bude mít podobu svazku vzájemně propojených věží, které se navzájem podpírají a tak zvyšují statickou pevnost konstrukce bez prohloubení dispozice. Oproti tradičnímu modelu výškové budovy, založeném na strategii minimalizace, uspořádání svazku věží znamená pevnější konstrukci, bohatší provozní schéma a tudíž v konečném důsledku bezpečnější budovu.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 29.10.05
Návštěvnost: 44005 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.