Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Administrativní a obchodní budova TRIAS
Büro- und Geschäftshaus TRIAS

Autor: Schulz und Schulz Architekten | Ansgar Schulz, Benedikt Schulz
Spolupráce: Matthias Hönig, Marius Ellwanger, Felix Haunstein
Adresa: Martin-Luther-Ring 12, Lipsko, Německo | mapa
Web: www.trias-leipzig.de
Investor: formart GmbH & Co.KG
Realizace: 2010-14 Soutěž: 2010
Užitná plocha: 8850 m² Obestavěný prostor: 29200 m³

Na lipské okružní třídě Martina Luthera vyrostla podle projektu místního ateliéru schulz & schulz jedenáctiposchoďová stavba, která na místě bývalých hradeb vytváří nepřehlédnutelnou nárožní dominantu. Jasnou inspirací pro dynamický vzhled byly meziválečné realizace německých expresionistů. Průběžné okenní římsy připomínají stavby Ericha Mendelsohna. Bratři Schulzovi chtěli svým projektem vyjádřit dnešní dynamicky se rozvíjející Lipsko v návaznosti na jeho bohatou historii. Výškový dům TRIAS navazuje na řadu velkolepých obchodních staveb, které v centru Lipska vznikaly od konce 19. století. Trojúhelníkový pozemek se severní orientací dotváří městský blok, jehož součástí jsou i kancelářské budovy nová radnice. Místo leželo ladem od konce druhé světové války, kdy byl původní dům vybombardován. Stísněný pozemek sevřený v ostrém úhlu vybízel k odvážnému řešení po vzoru slavné 'Žehličky' na Manhattanu (D.Burnham, 1902), madridského 'Edificio Carrión' (L.Martínez-Feduchi, 1933) nebo bližšího hamburského 'Chilehaus' (F.Höger, 1924). Všechny tyto stavby jsou dokladem úspěšného období, které se podařilo zachytit do velkoměstské architektury. Nejbližší je však myšlence vrchního stavebního rady Huberta Rittera, který v roce 1929 předložil projekt 'Ringcity' složený z řady výškových objektů rozmístěných podél okružní třídy. Tyto výškové stavby měly zároveň sloužit jako urbanisticky významné orientační body a zároveň místa, kde se měl soustředit společenský i obchodní život. Celý urbanistický koncept měl odpovídat zvyšující se intenzitě dopravy ve městě.
Bratři Schulzovi se pokusili oživit Ritterovu ideu z konce 20. let minulého století a přispět na okružní třídě výrazným orientačním bodem. Dynamika okenních pásů se ve výsledku přelévá do blízkého okolí. Nový návrh se svou barevností i plastickým členěním fasády snaží o dialog s historickými objekty, které jsou součástí městského bloku. Dynamika a převýšení se tak odehrává především na nároží. V místech, kde se TRIAS napojuje na stávající objekty, se hmota snižuje a členění oken dostává pravidelný řád.
Autor: Petr Šmídek, 26.03.17
Návštěvnost: 7569 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.