Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Spittelau Viadukt

Autor: Zaha M. Hadid
Adresa: Spittelauer Lände, Vídeň, Rakousko | mapa
Náklady: 9 500 000 Euro Projekt: 1994
Realizace: 01.2004-12.2005 Užitná plocha: 3300 m²
Zastavěná plocha: 1590 m² Plocha pozemku: 2720 m²
Obestavěný prostor: 17980 m³

Rakouský trh, který je již dlouho nasycený průměrnými nemovitostmi, se čím dál tím víc orientuje na nemasového zákazníka, o čemž nás Vídeň přesvědčuje na každém kroku. Lídrem tohoto snažení je firma SEG, která sídlí v prvním cylindru vídeňských Gasometrů, za jejichž rekonstrukcí sama stojí . Už její motto “víc než jen m²” mnohé napoví. Bytovky pro ně staví takové kanceláře jako Coop Himmelb(l)au, delugan_meissl a zatím poslední odvážnou realizací je projekt první dámy světové architektury Zahy Hadid, který má být dokončen v prosinci tohoto roku.
Její první vídeňská stavba stojí na neskutečně komplikovaném místě. Úzká parcela, rušná víceúrovňová doprava v těsné blízkosti, přítomnost slavné historie a zbytků přírody. Zaha se pokusila vytěžit z handicapů maximum, aniž by ztratila na svém dynamickém rukopisu. Podél jedné strany čtyřproudá silnice, podél druhé vídeňský Donaukanal a cyklistická stezka. Těsně před parcelou se zanořuje do podzemí místní U-Bahn a mezi tím vším na zbývajícím kousku pozemku stojí historicky chráněná městská dráha od Otto Wagnera.
V roce 1994 pověřilo město Vídeň Zahu Hadid vypracováním studie v rámci velkého projektu rekonstrukcí obou břehů břehu Donaukanal, který měl za úkol tuto lokalitu opět oživit. Tři tělesa vlnící se nad a kolem železničního viaduktu musely na svou realizaci čekat dlouhých devět let. Reakcí mezi vnější formou a vnitřním uspořádáním vznikla spousta vazeb, které pobyt uvnitř stavby ještě zintenzivňují. Cílem Zahy bylo vytvořit urbanistické napětí, kde se střetnou historická s moderní architekturou a zajistí na místě, které doposud leželo ladem, prostředí k plnohodnotnému městskému životu. Sama autorka svůj projekt nazvala jako "roztrhaný list", který se vypíná do mnoha směrů a “vytváří objemy”. Idea spojení Donaukanal s městskou strukturou měla za následek vznik spousty dalších revitalizačních projektů podél řeky.
Spittelau Viadukt nabídne pronájem (na dobu 6-24 měsíců) 17 klasických bytů (62-142 m²) a 12 jednopokojových garsonek (32-68 m²). Nájemníci dostanou také možnost využívat střešní terasy. V památkově chráněném tělese městské dráhy budou pro potřeby veřejnosti restaurace a obchody. Zajímavě konstrukčně řešenou pěší a cyklistickou lávku těsně nad řekou by měla časem doplnit ještě jedna lávka vedoucí přes rušnou komunikaci a spojit projekt se sousedícím areálem ekonomické univerzity.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 19.10.10
Návštěvnost: 102697 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Zaha Hadid bydleni Viden p01dd 17.03.06 18:22
reakce Petr Šmídek 17.03.06 19:33
reakce p01dd 18.03.06 08:35
re: akce Petr Šmídek 19.03.06 19:14
sehr gut Ľuboš Lorenz 30.09.06 17:37
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.