Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mírové pamětní muzeum v Hirošimě

Autor: Kenzo Tange
Adresa: 1-2 Nakajima-chō, Naka-ku, Hirošima, Japonsko | mapa
Web: www.pcf.city.hiroshima.jp
Realizace: 1952-56 Soutěž: 1946

6. srpna 1945 v 8:15 místního času vypustil americký bombardér B-29 půl kilometru nad japonským městem Hirošima první atomovou bombu na světě, která srovnala se zemí všechny budovy v okruhu pěti kilometrů a způsobila okamžitou smrt desítek tisíc obyvatel. V okamžiku se vyspělé město ocitlo v troskách. Tato tragédie urychlila konec 2. světové války. Japonci zdevastovaná města pojali jako příležitost k jejich kompletní renovaci. Vznikl Institut poválečné rekonstrukce, který stál za dramatickou proměnou zdecimované země v místo poslední architektonické avantgardy a vizionářského urbanistického plánování.

foto: © Ishimoto Yasuhiro, 1953

Jedna z prvních architektonických soutěží v poválečném Japonsku byla na mírově centrum a pamětní park v Hirošimě, kde zvítězil třiatřicetiletý ósacký rodák a čerstvý absolvent postgraduálního studia na tokijské univerzitě Kenzō Tange, který k soutěži přizval významného sochaře Isamu Noguchi, aby ztvárnil kamenný oblouk před memoriálem. Noguchi však měl americkou matku, což nenahrávalo tehdejší poválečné situaci a schvalovací komise jej nedovolila postavit. Malou úlitbou bylo, že Noguchiho později nechali postavit alespoň zábradlí na přístupových mostech vedoucích na ostrov s pamětním parkem.
Tehdy na pozemku nerostla ani tráva a panovaly obavy, že radiace člověka okamžitě zabije. Tange se na místo přesto vypravil se třemi dalšími kolegy, aby začali s plánováním obnovy města a přípravou mírového parku s památníkem. Výsledná lineární betonová stavba vychází z pěti bodů pro moderní architekturu definovaných Le Corbusierem, ale také respektuje japonské stavební tradice přetvořených však do železobetonové konstrukce.
Kolmo ke stavbě na mohutných betonových nohách vede dlouhá severojižní osa orientovaná k  epicentru nad Atomovým dómem (Hirošimský prefekturální palác pro výstavy produktů z roku 1915 od českého architekta Jana Letzela zapsáný na seznamu kulturního dědictví Unesco).
Tange je rovněž autorem kenotafu vztyčeného na památku obětí výbuchu. Vedle jmen všech zesnulých nese i nápis: „Odpočívejte v pokoji. Stejné chyby se již nedopustíme“.
Příběh hirošimského památníku představuje rovněž začátek plodné a dlouhé kariéry Kenzō Tange, jehož projekty pomohly ve druhé polovině minulého století vzkřísit Japonsko z popela.
Autor: Petr Šmídek, 12.02.17
Návštěvnost: 4409 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.