Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce a rozšíření pavilonu 20er/21er Haus
Umbau und Erweiterung 20er/21er Haus

Autor: Adolf Krischanitz
Spoluautor: Karl Schwanzer
Spolupráce: Luciano Parodi, Florian Zierer, Karin Triendl
Adresa: Arsenalstraße 1, Vídeň, Rakousko | mapa
Web: www.21erhaus.at
Náklady: 15 000 000 Euro Projekt: 2007
Realizace: 2008-12 Soutěž: 2003
Užitná plocha: 6825 m² Plocha pozemku: 7831 m²

Pro bruselskou výstavu Expo'58 vznikla celá řada zajímavých národních expozic. Po skončení byly některé dočasné pavilony rozmontovány a převezeny nazpět do zemí, které v Bruselu reprezentovaly. Nejinak tomu bylo v případě rakouského pavilonu '20er Haus', jehož autorem byl Karl Schwanzer. Pavilon byl v roce 1962 převezen do památkově chráněné Švýcarské zahrady vídeňského Belvederu, kde sloužil potřebám MUMOK až do svého přestěhování do MQ v roce 2001. Od té doby zůstal pavilon opuštěný a hledalo se jeho další využití. Na konci roku 2012 byl po třech letech pavilon znovu otevřen. Autorem rekonstrukce a rozšíření '21er Haus' je Schwanzerův žák Adolf Krischanitz, který se svým projektem zvítězil v roce 2003 v architektonické soutěži.
Hlavním cílem '21er Haus' bylo snížit z ulice Arsenalstrasse účinek přístavby. Nová fasáda je citací stávajícího rastru a přístupový most lemující stavbu. Uvolnění suterénu a důsledné navázání na stávající topografii způsobilo přehodnocení a zcela nové určení tradice místa. Muzeum se muselo vzdát své galerijní monofunkčnosti. V horním patře zůstala plně klimatizovaná výstavní plocha a přízemí slouží ke krátkodobým výstavám. V suterénu se nachází sbírky soukromé nadace Fritze Wotruby, ale také kavárna, šatna, dětský ateliér, sklad a technické zázemí. Kavárnu v zapuštěném dvoře, v němž jsou instalovány sochy Fritze Wotruby, navrhl Krischanitz společně s dalším vídeňským architektem Hermannem Czechem.
Autor: Petr Šmídek, 28.01.17
Návštěvnost: 9517 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.